BIBLIOTEKA SP1
 SZPROTAWA
AKTUALNOŚCI
O BIBLIOTECE
GALERIA FOTO
EBOOKI, AUDIOBOOKI
NPRCz
KONKURSY
O KSIĄŻCE
O INTERNECIE
POLECAMY KSIĄŻKI
LEKTURY
SŁOWNICZEK 
 LINKI
JANUSZ KORCZAK
ARCHIWUM
ARCHIWUM FOTO
 
 
 
 

DLA NAUCZYCIELI I RODZICÓW                          

Adele Faber Elaine Mazlish - Jak mówić, żeby dzieci nas słuchany. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły


W książce znajdują się praktyczne ćwiczenia i wskazówki ułatwiające opanowane sztuki komunikowanie się z dziećmi – i… nie tylko nimi. Przeznaczona jest dla każdego, kto chciałby lepiej rozumieć i mądrzeć kochać dzieci oraz być przez dzieci kochanym i rozumianym.Robert J. MacKenzie - Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić
 
Podstawą skutecznego wychowania bez przemocy jest konsekwentne ustalanie granic, umożliwiających dziecku orientację w otaczającym je świecie. Książka ta podpowiada rodzicom, jak z szacunkiem do dziecka, konsekwentnie i spokojnie egzekwować ustalone reguły, ucząc je odpowiedzialności za własne postępowanie.
Autor w kolejnych rozdziałach prezentuje, jak unikać typowych błedów popełnianych przez rodziców wyznaczających zbyt sztywne, szerokie lub niestałe granice.
Dzięki tej książce dowiesz się, jak dwulatka uczyć odpowiedzialności, jak postępowac z dzieckiem oraz nastolatkiem majacym problemy z koncentracją, jak uczyć dzieci skutecznego rozwiązywania problemów, mądrze wyciągać konsekwencje i położyc kres konfliktom w rodzinie, nawiązując przyjacielskie relacje z dziećmi bez ryzyka utraty autorytetu.


Adele Faber, Elaine Mazlish – „Jak mówić, żeby dzieci się uczyły  w domu i w szkole”

Poradnik pokazuje niezwykłą technikę dialogu z dziećmi (radzi, co mówić i kiedy to mówić ) w domu i w szkole. Buduje most nad przepaścią miedzy rodzicami i nauczycielami a dziećmi, które dzięki dobremu wzajemnemu porozumiewaniu się mają szansę stać się kochającymi i twórczymi osobami w dorosłym życiu.


DORIS BRETT – "BAJKI KTÓRE LECZĄ". CZ. I

Nasze maluchy, tak kochane i cudowne, czasem mają problemy, o których trudno im mówić. Jeszcze trudniej wytłumaczyć dziecku, że jego lęki nie łączą się z realnym zagrożeniem, że przedszkole wcale nie musi być koszmarem i że zdarzają się w życiu chwile bólu i cierpienia, ale z nimi też można sobie poradzić. Kiedy nasze dziecko czegoś się boi lub czymś martwi, a my właściwie nie bardzo wiemy, jak mu pomóc, doskonałym środkiem okazuje się specjalnie skonstruowane opowiadanie. Doris Brett pokazuje, w jaki sposób nawiązać kontakt z dzieckiem, stosując metodę, która nie tylko rozwiązuje problemy dziecka, ale też umacnia więź pomiędzy nim a jego rodzicami. Do nich właśnie adresowana jest ta książka (choć jej lekturę można polecić wszystkim osobom, które pracują z dziećmi). Zamieszczone w niej opowiadania autorka wymyśliła kiedyś dla własnej córki. Każde z nich można jednak bez trudu przekształcić i dostosować do potrzeb swojego dziecka, które z radością przyjmie opowiadanie stworzone specjalnie dla niego. 

Doris Brett – "Bajki, które leczą" Część 2

Książka jest skierowana do rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom w rozwiązywaniu nurtujących je problemów. Doris Brett przedstawia w niej opowiadania, które mogą opowiadać (lub czytać) swoim pociechom. Historie dotyczą jedenastu zagadnień, między innymi stosunków pomiędzy rodzeństwem, rozwodu, nowej rodziny, nieśmiałości i popędliwości. Autorka tworzy bajki, które same w sobie stanowią prostą, skuteczną, a co najważniejsze, domową technikę terapii dzieci. Terapeutami są w tym wypadku rodzice, którzy mogą nie tylko przeczytać swoim pociechom przykładowe opowiadanie o Ani, lecz również na podstawie książki nauczyć się zasad tej techniki, dostosowania jej do potrzeb własnego dziecka, a wreszcie – samodzielnego opowiadania historii.
 

 Kevin Steede – "10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców"

Rodzice pragną jak najlepiej wychować swoje dzieci, czasem jednak popełniają poważne błędy wychowawcze. Autor książki w bardzo przystępny sposób opisuje metody radzenia sobie w trudnych sytuacjach związanych z rodzicielstwem. W bardzo spontaniczny i przyjacielski sposób pisze o sprawach najważniejszych:

- jak kochać dzieci takimi, jakie są,
- w jaki sposób ustrzec się przed realizowaniem poprzez nie własnych marzeń,
- jak rozmawiać i słuchać,
- w jaki sposób mądrze zaprzyjaźnić się z własnym dzieckiem, nie tracąc autorytetu rodzica.

Dzięki przykładowym dialogom i opisanym sytuacjom ma się wrażenie, iż autor pisze do nas i o nas. Lektura książki przekonuje, że możemy być wspaniałymi rodzicami.
Książka dostępna jest w bibliotece szkolnej.

 

Martin Herbert – "Co wolno dziecku. Rozsądne ustalanie granic"

Wszystkie dzieci sprawiają kłopoty wychowawcze. Nieumiejętnie je karząc lub zbytnio im pobłażając, popełniamy błąd. Książka to uczy:

- jak ustawiać jasne granice w relacjach z dziećmi,
- jak asertywnie wskazywać im właściwe postępowanie,
- jak uczyć odpowiedzialności,
- jak wyciągać konsekwencje z niepożądanych postaw.

Postępując w myśl wskazówek autora, wychowamy rozsądne, posiadające wysokie poczucie własnej wartości dziecko, które będzie szanować innych ludzi i siebie. 
Ksiażka dostępna jest w bibliotece szkolnej.


Stave Bidduiph "Sekrety szczęśliwego dzieciństwa"

Rewelacyjny poradnik dla rodziców, gorąco przyjęty na całym świecie – sprzedano ponad 250 000 egzemplarzy! Książka ta w sposób przystępny i zabawny omawia trudny i złożony problem kontaktów między rodzicami i dziećmi, od niemowląt aż do nastolatków. Uczy, jak rozumieć, kochać i wychowywać dzieci i jak cię tym cieszyć. Autor, który od dawna jest terapeutom rodzinnym i doskonale poznał psychikę dziecka, próbuje opisać, co naprawdę dzieje się w dziecięcych umysłach i jak sobie z tym poradzić. Udziela odpowiedzi na wiele pytań nurtujących rodziców: jak zapobiegać napadom złości, jak leczyć dzieci z nieśmiałości, jak pordzić sobie z rolą samotnej matki lub ojca i wiele innych.
Książka dostepna jest w bibliotece szkolnej.