BIBLIOTEKA SP1
 SZPROTAWA
AKTUALNOŚCI
O BIBLIOTECE
GALERIA FOTO
EBOOKI, AUDIOBOOKI
NPRCz
KONKURSY
O KSIĄŻCE
O INTERNECIE
POLECAMY KSIĄŻKI
LEKTURY
SŁOWNICZEK 
 LINKI
JANUSZ KORCZAK
ARCHIWUM
ARCHIWUM FOTO
 
 
 
 

GWARANCJE BEZPIECZEŃSTWA

Surfowanie w Internecie może być świetną zabawą i rozwijającą  formą spędzania wolnego czasu, jednakże – zwłaszcza korzystając z tzw. komunikatorów tekstowych i forów dyskusyjnych – należy przestrzegać kilku „żelaznych zasad” , gwarantujących nam bezpieczeństwo:

1. Bądź anonimowy – wszelkie informacje, choćbyśmy umieścili je w Sieci tylko raz, stają się stają się publiczne i łatwo dostępne, a stąd już niedługa droga do wykorzystania naszych danych osobistych przez osoby trzecie w tylko im znanych celach! Nigdy i pod żadnym pozorem nie należy więc publikować w Internecie informacji, które mogłyby pomóc w zlokalizowaniu nas. Należy chronić swoje imię, nazwisko, adres i numer telefonu.

2. Bądź ostrożny – nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie monitora. Nie wolno umawiać się na spotkania z przygodnie poznanymi osobami. Jeśli już wybierać wyłącznie bezpieczne i publiczne miejsca, w których spotykają się inni. Dobrze byłoby powiadomić o swoich planach kogoś bliskiego lub znajomego, a nawet pójść razem z nim.

3. Bądź szczery – nie podawaj nieprawdziwych wiadomości na swój temat, choćby się to wydawało atrakcyjne i kuszące. Tylko wtedy, gdy jako wirtualna społeczność będziemy wyznawać tę zasadę, będziemy mogli czuć się naprawdę bezpiecznie w Sieci.

4. Bądź kulturalny – uczestnicząc w dyskusjach należy odnosić się kulturalnie do pozostałych uczestników rozmowy. Nie wolno obrażać innych, wyśmiewać ich poglądów, używać niecenzuralnych słów. To, że ukrywamy swoją tożsamość pod fikcyjnym Nickiem, nie czyni nas bezkarnymi.

5. Chroń swój komputer – nie wolno otwierać e-maili czy wiadomości przesłanych na nasz komunikator przez nieznane nam osoby! Najlepiej takie pliki od razu skasować! Należy pamiętać, że otwieramy je na własne ryzyko i grozi to zawirusowaniem komputera lub utratą istotnych dla nas danych. Trzeba bezwzględnie stosować oprogramowanie zabezpieczające nasz komputer (programy antywirusowe, anty szpiegowskie i In.) oraz pamiętać o aktualizacji systemu operacyjnego.