BIBLIOTEKA SP1 W SZPROTAWIE

"Biblioteka to miejsce zaczarowane, zaprasza każdego w progi.

Wejdź gościu i stań się przyjacielem"

KRAINA JESIENNYCH WIERSZY

 W czwartek 19 listopada uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej wzięli udział w międzyszkolnym konkursie poetyckim „Kraina jesiennych wierszy” organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szprotawie. Na konkursie dzieci recytowały wybrane wiersze o tematyce jesiennej. Słuchając wierszy można było zamknąć oczy i przenieść się do parkowej alei, pośród kolorowych, szeleszczących liści, błyszczących jarzębin i pachnących kasztanów. Najciekawsze interpretacje zostały wyróżnione. Z naszej szkoły wyróżnienia otrzymali:

Franciszek Stelmach – II b

Konrad Osmanow – II f

Dominika Dudek – III a

Michał Sul – III c

Martyna Sączawa – III d

Wyróżnienie specjalne otrzymała Judyta Miotła z klasy II e.

Gratulujemy !

 


 Spotkanie autorskie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą

 

 W czwartek, 1 października w Bibliotece Miejskiej w Szprotawie uczniowie klas II SP1spotkali się z Małgorzatą Strękowską-Zarembą. Pisarka jest autorką "Abecelek" wyróżnionych Nagrodą im. Kornela Makuszyńskiego oraz laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.

Pani Małgorzata Strękowska-Zaręba to pisarka i dziennikarka znana m.in z książek opisujących perypetie bohaterów uczęszczających do polskiej szkoły. Autorka nie tylko pisze o uczniach, ale również uczestniczy w tworzeniu podręczników szkolnych.

Podczas spotkania drugoklasiści wysłuchali zabawnego fragmentu książki Filipek i szkoła i odpowiadali na rymowane zagadki literackie. Autorka pisze wyłącznie dla dzieci, a jej książki, jak sama przyznała, bawią i straszą młodego czytelnika.

Podczas spotkania nie obyło się bez zadawania pytań przez dzieci, których interesowało wszystko, co dotyczy pisania. Pani Małgorzata z przyjemnością udzielała odpowiedzi i mówiła o potrzebie czytania książek. Podkreślała, że nie należy zniechęcać się po przeczytaniu jednej, która nie przypadła nam do gustu, bo to nie znaczy, że wszystkie są nieciekawe. Powinniśmy szukać następnej, która spodoba się nam.

Dzieci podziękowały pisarce za ciekawe spotkanie wręczając laurkę i kwiatki, a wszyscy zainteresowani mogli kupić książki autorki i uzyskać autograf.

W bibliotece szkolnej mamy kilka książek pisarki, a wśród nich  m.in.: Filipek i rodzina, Abecelki, Willa trzech łotrów. Zapraszamy do lektury.


 Spotkanie z pisarką Joanną Fabicką

Dnia 29 września uczniowie klasy VIa uczestniczyli w spotkaniu z Joanną Fabicką. Odbyło się ono w Bibliotece Miejskiej w Szprotawie.

Joanna Fabicka to pisarka i felietonistka z wykształceniem filmoznawcy oraz doświadczeniem montażystki. Pracując w łódzkiej Filmówce, montowała m.in. nominowaną do Oscara Męską sprawę w reżyserii Sławomira Fabickiego. Debiutowała w 1993 roku tomikiem poezji Bardziej cierpki smak. Jest autorką bestsellerowego cyklu książek o dojrzewaniu nastoletniego Rudolfa Gąbczaka: Szalone życie Rudolfa , Świńskim truchtem , Seks i inne przykrości i Tango ortodonto.

Podczas spotkania pisarka w humorystyczny i przystępny sposób przedstawiła głównego bohatera swoich książek Rudolfa. Przeczytała najzabawniejsze fragmenty z książki Szalone życie Rudolfa, dzięki czemu słuchacze mogli poznać głównego bohatera i inne postacie. Pisarka promowała swoje powieści, ale rozmawiała również ze słuchaczami o trudach dorastania. Podzieliła się wrażeniami z pracy w środowisku filmowym, podróży do Hollywood oraz gali oscarowej. Na zakończenie spotkania pani Fabicka zachęcała wszystkich do czytania książek, dzięki którym rozwijamy swoją wyobraźnię, pobudzamy myślenie i kreatywność.


 

KSIĄŻKOWE ŚWIĘTOWANIE

W dniach 4  - 22 maja 2015r. w bibliotece SP1 obchodzono święto książki i biblioteki pod wspólną nazwą "Książkowe Świętowanie". W tym czasie w bibliotece można było oglądać wystawę książek o nietypowym wyglądzie pod nazwą Różne oblicza książek. Można było zobaczyć książki o kształcie piramidy czy zamku rycerskiego, rozkładanki, miniaturki, pisane alfabetem Braillea i wiele innych. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i codziennie gromadziła dużo dzieci.

Uczniowie klasy I c mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Izą Niewiadomską-Labiak, które odbyło się w Bibliotece Miejskiej w Szprotawie. Pani Iza jest poetką, malarką, autorką i ilustratorką książek dla dzieci. Na spotkaniu czytała swoje książki i zabawiała dzieci zagadkami przyrodniczymi. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał autograf autorki.

Uczniowie z klas II i III uczestniczyli w zajęciach czytelniczych Książka dawniej i dziś, na których poznali historię książki od czasów najdawniejszych po czasy nam współczesne.

Najmłodsi czytelnicy z klas I brali udział w konkursie plastycznym, w ramach którego wykonywali ilustrację do pierwszej przeczytanej książki lub zakładkę do książki. Nagrody za najładniejsze prace otrzymali:

Martyna Jasion I a

Franciszek Stelmach I b

Weronika Zacharzewska I c

Lidia Paweska I d

Wiktoria Ludziak I e

Liliana Wawrzyniak I f

Dzieci licznie i chętnie uczestniczyły w zaplanowanych działaniach na rzecz promocji książki i czytelnictwa.MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA

 

14 maja uczennice naszej szkoły brały udział w gminnym konkursie Mistrz Pięknego Czytania, którego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie. Uczestnicy konkursu czytali wylosowany przez siebie fragment tekstu prozy polskich pisarzy współczesnych. 

Obie nasze uczennice zostały gminnymi Mistrzami Pięknego Czytania w swoich kategoriach wiekowych: w klasach I - III  Wiktoria Niedzielska z III c, a w klasach IV - VI Julia Józwak z VI b.

Gratulujemy serdecznie!!!


 

SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Dnia 7 maja w bibliotece SP1 odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. W konkursie uczestniczyli uczniowie z klas III-VI. Na każdym poziomie klas wybierana była jedna osoba najładniej czytająca.

Wyniki Konkursu :

Klasy III Wiktoria Niedzielska - III c

Klasy IV  - Kacper Jezierski IV b

Klasy V -  Lidia Pachlińska V c

Klasy VI Franciszek Pawłowski VI b

Gratulujemy!!!


SPOTKANIE Z PISARKĄ RENATĄ PIĄTKOWSKĄ

 

Dnia 14 kwietnia w Bibliotece Miejskiej w Szprotawie uczniowie z klasy III b SP 1 i z Klubu czytelniczego uczestniczyli w spotkaniu z pisarką Renatą Piątkowską. Jest to znana i ceniona autorka ponad 30 książek dla dzieci oraz laureatka, m.in.: Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz Nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz za całokształt twórczości.

Na spotkaniu pisarka ciekawie opowiadała o swoich książkach, m.in. o tych, w których bohaterami są zwierzęta: konie, psy i koty. Zbiór jej opowiadań zatytułowany Zbój opisuje prawdziwe historie koni i ludzi. Bohaterami książek Renaty Piątkowskiej są też dzieci z dużym poczucie humoru i głową pełną zwariowanych pomysłów, przeżywające ciekawe przygody, które mogą się zdarzyć w codziennym życiu każdemu dziecku i w każdej rodzinie, dlatego łatwo się z nimi utożsamiać. Autorka przypomniała młodym czytelnikom, jak ważne jest czytanie książek, podkreślając ich znaczenie w rozwoju wyobraźni, wzbogacaniu słownictwa i osobowości, a także w uczeniu empatii. Spotkanie było niezwykle udane, tym bardziej, że autorce towarzyszyła zawodowa lektorka Elżbieta Malwina Kożurno, która czytała fragmenty książek. Jej wspaniała interpretacja doskonale podkreślała humor opowiadań i była niewątpliwie dodatkową atrakcją spotkania. Dzieci miały dużo pytań do pisarki, na które chętnie odpowiadała i z wielką przyjemnością wpisywała autografy oraz dedykacje dla swoich małych czytelników.SPOTKANIE AUTORSKIE Z WIESŁAWEM DRABIKIEM

 

Uczniowie klasy Ia SP1 wzięli udział w spotkaniu literackim z Wiesławem Drabikiem, który jest autorem ponad 100 książek dla dzieci i ilustratorem. Spotkanie odbyło się 18 marca w Bibliotece Miejskiej w Szprotawie i przebiegało w bardzo miłej, radosnej atmosferze, bowiem pisarz obdarzony jest dużym poczuciem humoru i posiada niezwykłą umiejętność rymowania wszystkiego. Wierszem opowiadał o swoich książkach, jak powstają i w jaki sposób rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem.

Zaproszony gość bardzo szybko zaangażował naszych uczniów do aktywnego udziału w spotkaniu. Zadawał zagadki, a prawidłowe odpowiedzi nagradzał. Recytował też fragmenty swoich książek, a zadaniem dzieci było odgadywanie rymów. Przywiezione przez autora wesołe rymowane bajki i opowiadania o zwierzętach bardzo spodobały się dzieciom i każdy chciał je mieć. Nabyte przez uczestników książki Pan Wiesław Drabik opatrzył autografem i dedykacją. Spotkanie możemy zaliczyć do wyjątkowo udanych.PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Nasi najmłodsi uczniowie klas I zostali włączeni do grona czytelników biblioteki szkolnej . Na zajęciach czytelniczych dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i poznały zasady korzystania z biblioteki. Podczas wspólnej zabawy pierwszoklasiści wykazali się dużą znajomościom bajek i baśni, które odgadywali na podstawie zgromadzonych rekwizytów. Po złożeniu uroczystego ślubowania samodzielnie wypożyczali książki z biblioteki, a w prezencie otrzymali e-booka pt. W królestwie Trelandii napisanego przez starszych uczniów naszej szkoły. Młodym czytelnikom życzymy, aby książki rozwijały ich wyobraźnię  i ciekawość oraz dostarczały wielu miłych wzruszeń.KONKURS WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY

W  trakcie obchodów Tygodnia  Patrona 11 lutego w bibliotece szkolnej odbył się konkurs wiedzy o Patronie Szkoły. Wiedzą na temat życia i działalności Janusza Korczaka mogli wykazać  się uczniowie klas IV-VI. Wyniki konkursu:

I miejsce Emilka Wójcik V b

II miejsce Mateusz Ryszawy VI a

III miejsce Julia Dudek IV a


 

 CZYTAMY KSIĄŻKI O JANUSZU KORCZAKU

W poniedziałek 9 lutego w bibliotece szkolnej czytaliśmy książki o patronie szkoły Januszu Korczaku. Spotkania odbywały się pod hasłem Korczak łączy pokolenia, a uczestniczyli w nim zaproszeni goście: emerytowani nauczyciele SP1, przedstawiciele Rady Rodziców, Dyrektorzy ZS1, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie klas II i III. Czytanie książki Jest taka historia- opowieść o Januszu Korczaku Beaty Ostrowickiej i Pamiętnik Blumki Iwony Chmielewskiej pozwoliły naszym uczniom poznać postać Starego Doktora i wczuć się w sytuację jego podopiecznych. Słowa Janusza Korczaka Ileż to dobrego przynosi wspólne głośne czytanie nabrało tego dnia szczególnego znaczenia.

 


"Mały Omnibus"

W bibliotece szkolnej SP1 odbył się konkurs o tytuł Małego Omnibusa. W konkursie wzięli udział uczniowie klas trzecich, którzy udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące różnych dziedzin wiedzy.

Tytuł Małego Omnibusa zdobył Kacper Kupis z kl. III a,
II miejsce zajął Wiktor Kiendyś z kl. III a,
III miejsce uzyskał Michał Pawęska z kl. III a.
Gratulujemy!
"Szkolny Omnibus 2014"

W środę, 10 grudnia br. uczniowie klas VI wzięli udział w konkursie o tytuł Szkolnego Omnibusa 2014. Szóstoklasiści mieli okazję wykazać się swoją wiedzą z różnych dziedzin: literatury, sztuki, historii, nauk przyrodniczych i ścisłych oraz przysłów. Uczniowie bardzo dobrze radzili sobie z trudnymi pytaniami.

Tytuł "Szkolnego Omnibusa 2014 otrzymała Natalia Serafin z kl. VI c,

II miejsce zdobył Miłosz Rogaliński z kl. VI a,

III miejsce uzyskała Natalia Sroga z kl. VI b.

Gratulujemy!!!

 


Komputeryzacja biblioteki szkolnej

Uczniowie naszej szkoły już niedługo będą mogli korzystać ze skomputeryzowanej biblioteki szkolnej. Książki zostały wprowadzone do bibliotecznego programu komputerowego, a wszyscy uczniowie stanowią bazę czytelników. Katalog biblioteki w postaci serwisu WWW będzie udostępniony publicznie, dzięki czemu poprzez Internet można będzie sprawdzić w jednym z katalogów (alfabetycznym, tytułowym, serii, przedmiotowym), czy dana pozycja książkowa jest w posiadaniu biblioteki i czy jest dostępna. W programie komputerowym biblioteki istnieje również możliwość zamawiania książek będących w zbiorze biblioteki, które następnie będą czekały na czytelnika w wypożyczalni przez określony czas. Komputeryzacja księgozbioru usprawni pracę w bibliotece i poszerzy czytelnikom dostęp do informacji.    

Zapraszamy wszystkich do korzystania ze zinformatyzowanej biblioteki szkolnej.


 

Nowości książkowe w naszej bibliotece z programu Biblioteki Narodowej

Nasza biblioteka wspólnie z Biblioteką Miejską w Szprotawie i innymi partnerskimi bibliotekami szkolnymi realizują Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa i biorą udział w programie Biblioteki Narodowej Zakup nowości wydawniczych do bibliotek. W ramach programu otrzymaliśmy nowości książkowe - głównie literaturę współczesnych pisarzy polskich dla dzieci i młodzieży. Biblioteka wzbogaciła swoją ofertę czytelniczą dla uczniów, a celem całego przedsięwzięcia jest podniesienie poziomu czytelnictwa wśród młodych czytelników

Wszystkich uczniów serdeczne zapraszamy do czytania ciekawej literatury. Spotkanie autorskie z Melanią Kapelusz

Dnia 4 listopada 2014r uczniowie klasy IIB i z Klubu Czytelniczego mieli okazję poznać  pisarkę  Melanię Kapelusz, którą gościła Biblioteka Miejska w Szprotawie. Melania Kapelusz to tajemnicza autorka z Krakowa, absolwentka prawa i studiów literacko-artystycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze bajki dla dzieci oraz współpracuje z magazynem "Świerszczyk". Zbiór opowiadań "Kinga i co z niej wyrośnie" jest jej debiutem książkowym. Dzieci podczas spotkania zapoznały się z twórczością pisarki, która czytała fragmenty swoich książek. Młodzi czytelnicy mieli możliwość zadania pytań do pani Kapelusz, na które z chęcią odpowiadała. Pisarka rozdawała autografy wszystkim zainteresowanym, a  uczestnicy spotkania podziękowali za wspólnie spędzony czas wiązanką kwiatów. 
Spotkanie z pisarką Katarzyną Ryrych

Nasi uczniowie z kl. VIb i dzieci z Klubu Czytelniczego uczestniczyli w spotkaniu  autorskim z Katarzyną Ryrych,  którą 2 października 2014r. gościła  Biblioteka Miejska w Szprotawie. Pani Katarzyna Ryrych jest nauczycielem języka angielskiego, maluje obrazy i pisze książki dla dorosłych, młodzieży i dla dzieci.
Jest dwukrotną laureatką Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren za Wyspę mojej siostry i O Stephenie Hawkingu....  Ostatnio została laureatką Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego za książkę "O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych".
Na spotkaniu z młodymi czytelnikami pisarka ciekawie mówiła o tym, co zawierają jej książki, opowiadała o roli wyobraźni oraz wadze nauki. Opowiadała interesujące historie ze swojego życia i z zagranicznych podróży,  które często stawały się motywami w powieściach. Po spotkaniu można było zakupić książki i zdobyć autograf, nie tylko z dedykacją, ale także z wesołym obrazkiem wykonanym przez autorkę. Do biblioteki szkolnej też zakupiliśmy książki autorki, która dedykowała je wszystkim czytelnikom naszej biblioteki i opatrzyła autografem. Zapraszamy do lektury.


 
Spotkanie literackie z Ewą Nowak

Dnia 23 września 2014r. uczniowie klasy VIc  i dzieci z "Klubu czytelniczego" uczestniczyli w spotkaniu z Ewą Nowak, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pani Nowak jest również pedagogiem terapeutą  i publicystką. Współpracuje z pismami Victor Junior, Victor Gimnazjalista, Cogito, Trzynastka, Sens. Na spotkaniu, które odbyło się w Bibliotece Miejskiej w Szprotawie, pisarka z dużym poczuciem humoru opowiadała o początkach swojej przygody z książką i pracy twórczej. Zadebiutowała w 2002r. książką pt. Wszystko, tylko nie mięta, a w swoim dorobku ma już wydanych 37 książek. Porusza w nich tematy bliskie każdemu młodemu człowiekowi. Pisze o tym, jak sobie radzić w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i z rodzicami. Uczestnicy spotkania mieli do gościa dużo pytań, na które autorka chętnie odpowiadała. Po spotkaniu Ewa Nowak podpisywała swoje książki i składała autografy. 

Uczennice należące do "Klubu czytelniczego" przeprowadziły z pisarką wywiad:

Wiktoria Niedzielska: Jakie książki czytała Pani, gdy była w naszym wieku?
Ewa Nowak: Pierwsza książka, którą samodzielnie przeczytałam, miała tytuł  Mały pingwin Pik-Pok Adama Bahdaja, czytałam również Bułeczkę Jadwigi Korczakowskiej, Słoneczko Marii Buyno-Arctowej i wiele innych.
W.N. Co wpłynęło na to, że zaczęła Pani pisać książki?
E.N. Czytałam wiele książek i niektóre nie podobały mi się, miałam ochotę zmienić ich treść. Postanowiłam, że napiszę swoją i tak powstała moja pierwsza książka pt. Wszystko tylko nie mięta.
W.N. Skąd czerpie Pani pomysły do pisania następnych książek?
Czasami z książek, które sama czytam, poza tym lubię poznawać historie ludzi i to one mnie inspirują.
W.N. Czy pisze Pani książki w jakimś określonym miejscu?
E.N. Nie, książki mogę pisać wszędzie, potrzebuję tylko laptop i mogę pracować.
W.N. Jaki tytuł będzie miała najnowsza Pani książka?
E.N. Najnowsza książka będzie miała tytuł Jezioro łabędzie, ale to jeszcze do końca nie postanowione. Tytuł może zostać zmieniony. 
W.N. Dziękuję za rozmowę. 

W zbiorach biblioteki SP1 mamy  kilka książek autorki, a są to: Wszystko, tylko nie mięta, Lisia, Pajączek na rowerze, Środek kapusty, Chłopak Beaty, Rezerwat niebieskich ptaków, Niewzruszenie.  Zachęcamy do przeczytania i poznania bliżej twórczości Ewy Nowak.
 


Narodowe Czytanie Trylogii

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Narodowym Czytaniu Trylogii - akcji zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Organizatorem tego przedsięwzięcia w naszym mieście była Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie. Wielkie Czytanie dzieła Henryka Sienkiewicza, które odbyło się 6 września 2014r., rozpoczął Burmistrz Szprotawy Pan Józef Rubacha, a naszą szkołę reprezentowała Natalia Sroga. Wszyscy uczestnicy, którzy brali czynny udział w ogólnopolskiej inicjatywie, otrzymali podziękowania z rąk dyrektor Biblioteki Miejskiej Pani Jolanty Wawrzyniak.
Celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej.Zapraszamy wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w nowym roku szkolnym 2014/2015 do odwiedzania naszej bibloteki i wypożyczania książek.

 PRZEBIERAM SIĘ ZA BOHATERA KSIĄŻKI

Dnia 15 maja 2014r. uczniowie klas III-V mieli okazję przebrać się za bohaterów swoich ulubionych książek. Swoje stroje zaprezentowali na apelu zorganizowanym z okazji obchodów Książkowego Świętowania. Wśród postaci literackich można było zobaczyć: Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, Murzynka Bambo, Anię z Zielonego Wzgórza, Pippi, Jasia i Małgosię, Łucję z Narnii i wiele innych postaci. Osoby, które miały najciekawsze przebranie otrzymały nagrodę w postaci e-booka pt. "W królestwie Trylandii". Dziękujemy uczniom za przyłączenie się do wspólnej zabawy. 


                                                                     "Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY"

 

W ramach Książkowego Świętowania  uczniowie klas III-V brali udział w konkursie fotograficznym pt. "Z książką mi do twarzy". Celem konkursu było zwizualizowanie pasji czytania i miłości do książek. Na konkurs wpłynęły piękne zdjęcia przedstawiające dzieci czytające książki w różnych sytuacjach i miejscach. Spośród wielu zdjęć nagrodzono trzy najciekawsze. Nagrody otrzymały: Martyna Zdebelak z kl. IIIa, Julia Dobrzańska z kl. IIIb i Oliwia Barylska z kl. Vb. Gratulujemy zwycięzcom i pozostałym uczestnikom konkursu, którzy przyczynili się do popularyzacji czytania książek.

Wystawę fotografii można oglądać w Szkole Podstawowej nr 1 (Plac Kościelny) lub pod adresem: http://bibliotekasp1szprotawa.ehost.pl/Pigwo/index.php?/category/1 


"SPOTKANIE Z PISARKĄ MAŁGORZATĄ ŻÓŁTASZEK"

Dnia 9 maja 2014 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z Małgorzatą Żółtaszek, autorką książek dla dzieci, którą gościła Biblioteka Miejska w Szprotawie. Pisarka szybko nawiązała ciepły kontakt z dziećmi i zaproponowała zabawę, podczas której uczniowie poznali proces powstawania książki wcielając się w postaci współtwórców i wydawców książek. Pierwszoklasiści odgrywali też role bohaterów jednego z opowiadań pani Żółtaszek pt. "O Michałku i pięciu skrzatach z Krainy Zmysłów" świetnie się przy tym bawiąc. Uczestnicy spotkania mieli dużo pytań do pisarki, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi. Na zakończenie p. Żółtaszek zachęcała dzieci do wykorzystywania swojej wyobraźni i pisania własnych opowiadań. 


"CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA"

Podczas obchodów Tygodnia Bibliotek (8 - 15 maja) odbył się cykl spotkań w ramach akcji "Czytanie łączy pokolenia" uczniów klas III z zaproszonymi gośćmi. W bibliotece szkolnej gościliśmy panie, które przez wiele lat uczyły w naszej szkole i kształtowały młode pokolenia mieszkańców Szprotawy, a wśród nich p. Wandę Gruszewską, p. Mieczysławę Stelmach i p. Krystynę Jagiełło. Nasi goście opowiadali o książkach swojego dzieciństwa, niektóre z nich przynieśli ze sobą i pokazywali młodym czytelnikom, a także czytali ich fragmenty. Mówili też o zamiłowaniu do czytania książek, wartościach jaką stanowią i o radości, która wypływa ze wspólnego czytania.  Na zakończenie dzieci dziękowały byłym nauczycielkom symbolicznym kwiatkiem za wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie chętnie będą sięgać po książki i rozwijać swoją pasję czytania, wspólnie z rodzicami i dziadkami. 


 

GMINNY KONKURS  - MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA

Dnia 14.04.2014r. nasi uczniowie Kacper Jezierski z kl. III b i Iga
 Brojanowska z kl. VI a reprezentowali naszą szkołę w gminnym
konkursie Mistrz Pięknego Czytania organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szprotawie.

Iga Brojanowska została laureatem w grupie klas IV-VI

Kacper Jezierski otrzymał wyróżnienie w grupie klas I-III

Serdecznie gratulujemy sukcesu! 
 


SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 10 kwietnia 2014r. w bibliotece SP1 odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. W konkursie wzięli udział uczniowie klas III VI. Laureatami konkursu zostali uczniowie:

W klasach III Kacper Jezierski

W klasach IV Aleksandra Milewska

W klasach V Natalia Sroga

W klasach VI Iga Brojanowska

Gratulujemy! 


KSIĄŻKOWE ŚWIĘTOWANIE

2 kwietnia - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
23 kwietnia -  ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
 8 - 15 maja TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2014 pod hasłem:
                                                              CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA

                            TERMIN:  10 kwietnia 15 maja 2014 r.

PROGRAM:

1. 10 kwietnia Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas III VI. Każdą klasę może reprezentować dwóch uczniów. Laureaci, po 1 osobie z klas III i IV VI, wezmą udział w gminnym konkursie Mistrz Pięknego Czytania organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szprotawie.

2. 10 30 kwietnia konkurs fotograficzny Z książką mi do twarzy. Konkurs adresowany jest do uczniów klas III VI. Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać zdjęcie przedstawiające osobę czytającą książkę i przesłać na adres: konkursy@bibliotekasp1szprotawa.ehost.pl lub dostarczyć do biblioteki SP 1 na płycie albo pendrive.

 Proszę zapoznać się z regulaminem konkursu dostępnym w bibliotece SP1 lub na stronie internetowej http://www.bibliotekasp1szprotawa.ehost.pl .

3. 8 14 maja Kwadrans z książką. Zaproszeni goście czytają uczniom swoją ulubioną książkę z dzieciństwa.  

4. 8 15 maja wystawa prac konkursowych uczniów Z książką mi do twarzy.

5. 15 maja konkurs na przebranie się za bohatera książki.

Na boisku szkolnym prezentacja strojów, wybór najciekawszego przebrania,  podsumowanie konkursów i wręczenie nagród.

Dokładne informacje można uzyskać w bibliotece szkolnej.

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO ŚWIĘTOWANIA : )

Organizator: Danuta Badowska we współpracy z Moniką Pasik


Regulamin konkursu fotograficznego 

Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY
 

     1. Organizatorem konkursu jest biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie 
     2. Celem konkursu Z książka mi do twarzy jest:

     - popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu,
     - wizualizacja pasji czytania, miłości do książek.

3. Konkurs rozpoczyna się 10.04.2014 r. i  trwać będzie do 30.04.2014 r.

4. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas III VI.

5. Warunkiem udziału w konkursie jest pobranie z biblioteki szkolnej SP1 lub  Gimnazjum nr 1 oświadczenia, podpisanie przez rodzica/prawnego opiekuna dziecka  i oddanie nauczycielowi bibliotekarzowi.

6. Przesyłając fotografię konkursową uczestnik zapewnia, że jej autorem jest on sam lub członek rodziny.

7. Do konkursu zgłoszone może być jedno zdjęcie przedstawiające osobę czytającą  książkę, w formie elektronicznej z rozszerzeniem JPG i z nazwą w tytule:  nazwisko_imię_klasa (np. nowak_anna_4a).

8. Zdjęcie należy przesłać na adres:  konkursy@bibliotekasp1szprotawa.ehost.pl lub  dostarczyć do biblioteki SP1 na płycie albo pendrive.

9. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 08.05.2014r.

     10. Autorzy najciekawszych zdjęć otrzymają nagrody.NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

Do biblioteki szkolnej zakupiono nowe książki popularnonaukowe. Wszystkich czytelników, których nurtują pytania Jak?, Kiedy?, Dlaczego? zapraszam do czytania książek z serii Chcę wiedzieć, w których poruszane są zagadnienia dotyczące wielu dziedzin, takich jak: wszechświat, ciało człowieka, odkrycia i wynalazki, świat starożytny, planeta Ziemia, świat nauki, kultura i sztuka i in.
Dla miłośników dzikiej przyrody polecam Ilustrowaną encyklopedię płazów, w której znajdziecie dużo informacji o płazach opatrzonych kolorowymi ilustracjami.
Każdego, kto pasjonuje się prehistorią zachęcam do przeczytania książki pt. Dinozaury, w której zawarte są wiadomości o życiu gadów, zarówno roślinożernych jak i mięsożernych.
Uczniów, którzy chcą nauczyć się języka francuskiego zapraszam do korzystania z Ilustrowanego słownika francusko-polskiego, który pomoże z przyswojeniem niektórych słówek i zwrotów.

Zaprasza i poleca Danuta Badowska.


 

JANUSZ KORCZAK PRZYJACIEL DZIECI

Dnia 19 lutego 2014 roku uczniowie klas III- VI  mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat patrona szkoły biorąc udział w konkursie Janusz Korczak-przyjaciel dzieci. Konkurs odbył się w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 w trakcie obchodów Tygodnia Patrona.

I miejsce zajęła Emilia Wójcik z kl. IV b,

II miejsce zajął  Mateusz Ryszawy z kl. V a,

III miejsce zajęła Oliwia Makuch z kl. IV a.


Gratulujemy!!!


 

MAŁY OMNIBUS

Dnia 18 lutego 2014r. uczniowie klas III wzięli udział w szkolnym konkursie o tytuł Małego Omnibusa, który odbył się w bibliotece Szkoły Podstawowej. Podczas konkursu dzieci musiały wykazać się wszechstronną wiedzą i znać odpowiedzi na trudne pytania.

Tytuł MAŁEGO OMNIBUSA zdobył Filip Pasik z kl. III c,

II miejsce zajął Maksymilian Próchnicki z kl. III c,

III miejsce uzyskał Kacper Jezierski z kl. III b.

Gratulujemy!!!
 

JANUSZ KORCZAK PRZYJACIEL DZIECI 

Dnia 19.02.2014r. (środa) o godz. 1400 w bibliotece SP 1 dla ucz. kl. III - VI odbędzie się konkurs wiedzy o patronie szkoły JANUSZ KORCZAK - PRZYJACIEL DZIECI. Do konkursu zapraszam po dwóch uczniów z każdej klasy wytypowanych przez wychowawcę.

Pytania konkursowe będą dotyczyły życia, twórczości i działalności Janusza Korczaka. Wiadomości o Januszu Korczaku znajdziecie m.in. na stronie internetowej biblioteki szkolnej.
Organizator - Danuta Badowska 
  
MAŁY OMNIBUS 

 

Dnia 18.02.2014r. o godz. 14.00 w bibliotece SP1 odbędzie się konkurs wiedzy ogólnej o tytuł "Małego Omnibusa". Do konkursu zapraszam uczniów klas III wytypowanych przez wychowawcę klasy.
Pytania konkursowe będą dotyczyć różnych dziedzin wiedzy oraz przysłów.
Organizator -  Danuta Badowska
                                                          SZKOLNY OMNIBUS 2013


Dnia 12 grudnia 2013 r. w bibliotece szkolnej SP 1 odbył się konkurs wiedzy ogólnej o tytuł Szkolnego Omnibusa 2013. W konkursie swoje wiadomości i umiejętności z różnych dziedzin mogli sprawdzić uczniowie klas VI.

Tytuł Szkolnego Omnibusa 2013 zdobył Jakub Białkowski z kl. VI c
II miejsce zajął Przemysław Wojtowicz z kl. VI d
III miejsce zajął Anthony Długosz z kl. VI e
Gratulujemy wszechstronnej wiedzy.


 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasi najmłodsi uczniowie odwiedzili szkolną bibliotekę. Na zajęciach czytelniczych zostali zapoznani z zasadami korzystania ze zbiorów biblioteki oraz byli zachęceni do czytania książek. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, ślubując być dobrym i uczciwym czytelnikiem i szanować książki. Każda klasa otrzymała dyplom potwierdzający przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej, a każdy młody czytelnik opuścił spotkanie z pamiątkową zakładką do książki.

Podczas rozmów o książkach dzieciom została przybliżona postać Juliana Tuwima i jego twórczość. Były rozmowy o Lokomotywie i możliwość wysłuchania Ptasiego radia w mistrzowskim wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej.  Dzieci zostały też zaproszone do wzięcia udziału w konkursie plastycznym, polegającym na narysowaniu tajemniczego wagonu Lokomotywy Tuwima.

Najmłodszym czytelnikom życzymy, aby poczuli pociąg do czytania, a obcowanie z książkami sprawiało im wiele radości. 


 

SPOTKANIE Z PISARKĄ BARBARĄ STENKĄ 

Dnia 2 października tego roku czwartoklasiści z SP1 uczestniczyli w spotkaniu z autorką książek dla dzieci, panią Barbarą Stenką, którą gościła Biblioteka Miejska w Szprotawie. Barbara Stenka jest autorką wierszy, powieści (Oj, Hela, Hela i zajęcia pozaszkolne, Akcja Chłopaki), opowiadań, scenariuszy, słuchowisk (Miniatury bajkowe). Jest też autorką piosenek dla dzieci i dorosłych oraz tworzy choreografię do spektakli muzycznych.

Podczas spotkania pani Barbara z humorem opowiadała o swoich książkach i czytała fragmenty niektórych z nich. Dzieci również zostały zachęcone do czytania i wcielały się w role barwnych bohaterów książek pisarki. Dociekliwi uczniowie mieli okazję do zadawania pytań gościowi, dzięki którym dowiedzieli się, że pisarka na napisanie książki potrzebuje około miesiąca czasu, bardzo lubi zwierzęta, mieszka w Szczecinie, a jej ulubioną napisaną przez siebie książką jest Masło przygodowe, za którą zdobyła I nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren w 2010 roku. Spotkanie przebiegało w wesołej i miłej atmosferze, a na koniec uczniowie stali w długiej kolejce, aby uzyskać autograf pisarki ze specjalną dedykacją.

  PAŹDZIERNIK - MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Hasło tegorocznych obchodów:

BIBLIOTEKI SZKOLNE BRAMY DO ŻYCIA  
Termin: 2 31 X 2013 r.

Program:

1. 2 X 2013 - Spotkanie literackie z Barbarą Stenką w Bibliotece Miejskiej
  w Szprotawie.
2. 10 31 X 2013 - Motyw książki w malarstwie fotogazetka.
3. Pasowanie na czytelnika zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I w bibliotece szkolnej wg harmonogramu.
4. 15 X 25 X  2013 - Nowości książkowe w bibliotece wystawa.

Zapraszam do wspólnego świętowania : )
Organizator: Danuta Badowska


 


 

LITERACKIE SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ FRĄCZEK

Dnia 16 września 2013r. uczniowie z klas I i II SP 1 uczestniczyli w spotkaniu z poetką i autorką książek dla dzieci - Agnieszką Frączek. Ta literacka wizyta miała miejsce w Bibliotece Miejskiej w Szprotawie.

Agnieszka Frączek jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim oraz jest redaktorem naukowym Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego PWN (wyróżnionego przez magazyn Literacki Książki tytułem Książki Roku 2010).

Na spotkaniu pani Frączek bardzo ciekawie opowiadała dzieciom o młodości Juliana Tuwima, jego dziecięcych zabawach i chłopięcych wybrykach, dzięki którym mały Julek wyrósł na wielkiego poetę. Opowieść o Julianie Tuwimie autorka ilustrowała fragmentami swojej książki  zatytułowanej: Rany Julek oraz innymi wierszami własnego autorstwa. Poetka rozmawiała też z uczniami o kulturze słowa i zachęcała ich do prawidłowej wymowy i pisowni. Dzieci dobrze się bawiły podczas rozwiązywania zagadek językowych i wyszukiwania frazeologizmów. Miały też dużo pytań do Pani Agnieszki, na które autorka chętnie odpowiadała. Na zakończenie spotkania wszyscy zainteresowani otrzymali dedykację do zakupionych książek.
 JESTEŚMY NAJLEPSI W POLSCE!

                                                            Nasz projekt pt. Z baśnią za pan brat zrealizowany przez uczniów: Justyna Dłużniewska, Sławomir Jabłoński, Weronika Józwa, Anita Kaczmarek, Paulina Kloc, Oliwia Makuch, Martyna Mytkowiec, Paulina Piątek, Jakub Pytel, Aniela Rajewska, Konrad Rajkiewicz, Marlena Reguła, Mateusz Ryszawy, Wiktoria Szlachetko, Dagmara Szyja, Wiktoria Świętanowska, Anna Wiech, Hubert Wołodkowicz, Olga Wróblewska, Dawid Zięcik, pod opieką p. Danuty Badowskiej i p. Moniki Pasik został zgłoszony do X EDYCJI KONKURSU "TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2013 i wygrał!!!

Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych i polegał na opisaniu najciekawszego wydarzenia realizowanego w ramach programu TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2013.

Dodatkowym naszym sukcesem jest to, że po raz pierwszy w historii tego konkursu zwycięzcą została biblioteka szkolna.  W nagrodę oprócz prestiżu nasza biblioteka otrzymała dużo ciekawych książek, które już wkrótce będą dostępne dla naszych czytelników. Szczegółowe wyniki wraz z uzasadnieniem Jury znajdują się pod linkiem http://www.sbp.pl/konkurs/nagrodzeni?konkurs_id=8082

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które nas wsparły i gratulujemy uczestnikom. 

 


 

NASI UCZNIOWIE TWÓRCAMI E-BOOKA!

Uczniowie szkoły podstawowej nie tylko czytają książki, ale też sami je tworzą! Dowodem na to jest e-book pt. W królestwie Trelandii, który powstał w ramach projektu Z baśnią za pan brat. Tworzyły go dzieci klas III - V, uczęszczające na zajęcia dodatkowe rozwijające zdolności z języka polskiego, kółko fotograficzne oraz zajęcia pozalekcyjne Jestem twórcą strony internetowej biblioteki szkolnej.

Początkowo uczniowie wymyślili i zapisali baśń pt. W królestwie Trelandii, a następnie cała grupa udała się do Zamku Grodziec, gdzie wykonano zdjęcia ilustrujące akcję utworu. Dzieci świetnie się bawiły, mogąc przenieść się w czasie, dzięki strojom i rekwizytom z epoki. Każdy mógł wykazać się swoimi umiejętnościami i każdy pomysł był brany pod uwagę. Gdy uczniowie opracowali tekstowo i graficznie e-booka, zajęli się projektowaniem okładek oraz ich wykonaniem. Zwieńczeniem dwumiesięcznej pracy jest e-book, którego współtwórcami jest dwudziestu uczniów z klas III V.

Całość nie miałaby szans na realizację, gdyby nie wsparcie życzliwych nam osób i instytucji: Rady Rodziców działającej przy Zespole Szkół nr 1 w Szprotawie, pana Andrzeja Brojanowskiego właściciela sklepu komputerowego RECORD SYSTEM oraz gospodarzy Zamku Grodziec, którym jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

 


 

SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

W trakcie obchodów Książkowego Świętowania 20 maja 2013r. w bibliotece SP1 odbył się Konkurs Pięknego Czytania, podczas którego emocje wynikające z narracji powieści mogli wyrażać uczniowie klas III VI.

Ważnym kryterium branym pod uwagę, oprócz budowania nastroju czytanych fragmentów utworu, były również: dykcja i emisja głosu oraz płynność i bezbłędność w czytaniu.

Laureatami konkursu zostali:

W klasach III Martyna Jersz

W klasach IV Julia Józwak

W klasach V Sara Szkirpan

W klasach VI Patrycja Augustyniak

Gratulujemy!NASI UCZNIOWIE KULTURALNI NIE TYLKO PRZY STOLE

Dnia 09 maja 2013r. uczniowie z klas IV VI reprezentowali naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie Savoir vivre o kulturalnym zachowaniu się nie tylko przy stole, który organizowany był w Zespole Szkół w Szprotawie.

Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat kulturalnego stylu życia i zajęli najwyższe miejsca.

I miejsce w klasach IV zajęła Julia Józwak

I miejsce w klasach V zajął Kacper Kuzyszyn

I miejsce w klasach VI zajęła Patrycja Augustyniak

Gratulujemy serdecznie!KSIĄŻKOWE ŚWIĘTOWANIE

23 kwietnia Światowy Dzień Książki i praw Autorskich

8 15 maja Tydzień Bibliotek pod hasłem: Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych

Termin: 23 kwietnia 31 maja 2013 r.

PROGRAM:

  1. Kwiecień/maj realizacja projektu Z baśnią za pan brat. W projekcie biorą udział uczniowie uczęszczający na zajęcia prowadzone przez M. Pasik Zajęcia rozwijające zdolności z języka polskiego dla uczniów kl. V oraz na zajęcia Kółka fotograficznego i kółka Jestem twórcą strony internetowej biblioteki szkolnej prowadzonych przez D. Badowską.
  2. Maj wystawa książek pt. Jan Marcin Szancer mistrz ilustracji.
  3. 20 maja konkurs Pięknego Czytania.

Do konkursu zapraszam uczniów klas III VI, po dwie osoby z każdej klasy. W konkursie zostaną wyłonieni laureaci w poszczególnych pionach klas.

Organizator - Danuta Badowska


SZKOLNY KONKURS SAVOIR VIVRE O KULTURALNYM ZACHOWANIU SIĘ NIE TYLKO PRZY STOLE

Dnia 24 kwietnia 2013r. w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się konkurs pod hasłem Savoir vivre o kulturalnym zachowaniu się nie tylko przy stole. W konkursie, który przebiegał dwuetapowo, wzięli udział uczniowie klas IV VI. W pierwszym etapie uczestniczyło 24 uczniów, którzy odpowiadali pisemnie na pytania testowe. Do drugiego etapu przeszło 12 osób, które musiały wykazać się znajomością zasad podczas zadań praktycznych. Właśnie zadania praktyczne wzbudziły największe emocje.
Uczestnicy otrzymali menu i nakrywali do stołu, kierując się właściwym doborem naczyń do wymaganych potraw. Należało przygotować zastawę stołową do śniadania kl. V, do obiadu kl. VI, do podwieczorku dla rodziców kl. IV.
W konkursie zwyciężyły następujące osoby:

W klasach IV:
I miejsce Anastazja Bunzylo
II miejsce Aleksandra Adamowicz

W klasach V:
I miejsce Dawid Zięcik
II miejsce Kacper Kuzyszyn

W klasach VI
I miejsce Anna Bunzylo
II miejsce Patrycja Augustyniak

Osoby te będą reprezentowały szkołę w międzyszkolnym konkursie Savoir vivre o kulturalnym zachowaniu się nie tylko przy stole orgaizowanym w Zespole Szkół w Szprotawie."MAŁY OMNIBUS"

Dnia 10.01.2013 r. w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 1 odbył się konkurs wiedzy ogólnej o tytuł Małego Omnibusa. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas III.

I miejsce i tytuł Małego Omnibusa zdobył Bartosz Łazarczyk z kl. III c,

II miejsce zajęła Oliwia Makuch z kl. III a,

III miejsce zajął Wiktor Ziński z kl. III c.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom wszechstronnej wiedzy.

 


 SZKOLNY OMNIBUS 2012

Dnia 19.12.2012 r. w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 1 odbył się konkurs wiedzy ogólnej o tytuł Szkolnego Omnibusa 2012. W konkursie brali udział uczniowie klas VI.
I miejsce i tytuł Szkolnego Omnibusa 2012 zdobył Cyprian Krupowicz z kl. VI b,

II miejsce zajął Remigiusz Piliński z kl. VI c,

III miejsce Patrycja Augustyniak z kl. VI c.

Gratulujemy dużej wiedzy i życzymy dalszych sukcesów w nauce.


SPOTKANIE Z KAZIMIERZEM SZYMECZKĄ

Uczniowie klas V uczestniczyli w spotkaniu z Kazimierzem Szymeczką, które odbyło się 5 października 2012r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie.
Kazimierz Szymeczko, autor książek dla dzieci i młodzieży, opowiadał o swojej przygodzie z pisaniem. Z humorem wyjaśniał, jak długą drogę musi pokonać pomysł, aby przybrać kształt książki. Dzieci dowiedziały się, na czym polega praca pisarza i skąd autor czerpie pomysły do tworzenia nowych historii. Młodzi czytelnicy mieli dużo pytań do gościa, na które autor wyczerpująco odpowiadał. Efektem spotkania autorskiego była długa kolejka po autograf pisarza i jego specjalna dedykacja dla każdego czytelnika jego książek.


"CZYTAJMY KORCZAKA"

Dnia 28.09.2012r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie odbył się Konkurs Pięknego Czytania pod hasłem Czytajmy Korczaka. Naszą szkołę reprezentowali najlepiej czytający uczniowie klas IV. Zdobyli oni następujące miejsca:

I miejsce ex aequo Marlena Reguła, Julia Józwak;

II miejsce Maja Januszewska;

III miejsce ex aequo Natalia Sroga, Franciszek Pawłowski.

Gratulujemy!

 


SPOTKANIE Z GRZEGORZEM KASDEPKE

Dnia 26.04.2012r. nasi uczniowie z klas II i uczniowie należący do DDK wzięli udział w spotkaniu z pisarzem Grzegorzem Kasdepke, które odbyło się w miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie. Grzegorz Kasdepke to autor bardzo popularnych książek dla dzieci  autor scenariuszy i dziennikarz, laureat wielu nagród literackich. Na spotkaniu opowiadał o swoich książkach, jak powstają i skąd czerpie pomysły do napisania następnych. Jak się dowiedzieliśmy, to właśnie spotkania z dziećmi w przedszkolach i w szkołach, rozmowy z nimi, są inspiracją do napisania kolejnych opowiadań. Pisarz czytał też fragmenty swoich książek wydanych oraz najnowszej, która dopiero się ukaże.

Pan Kasdepke zorganizował dla uczniów konferencje prasową, podczas której wszystkie dzieci stały się dziennikarzami i mogły zadawać pytania, a pisarz cierpliwie, z humorem i wyczerpująco udzielał odpowiedzi. Dzieci mogły także uzyskać autograf pisarza z indywidualna dedykacją. Na koniec spotkania, z okazji zbliżającej się rocznicy urodzin, dzieci wręczyły gościowi laurkę i kwiatka, czym bardzo miło zaskoczyły pana Kasdepke.WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA

W ramach Książkowego Świętowania 24.04.2012 r. w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. W konkursie wzięli udział uczniowie klas III VI. W każdym pionie klas wytypowano osoby najładniej czytające.

W klasach III
I miejsce ex aequo Julia Jóźwik z kl. III b  i  Franciszek Pawłowski z kl. III b
II miejsce - Marlena Reguła z kl. III c

W klasach IV
I miejsce Aniela Rajewska z kl. IV b
II miejsce Sara Szkirpan z kl. IV a
III miejsce Agata Hofman z kl. IV b

W klasach V
I miejsce Martyna Bajszczak z kl. V d
II miejsce Maja Chomiak z kl. V d
III miejsce Kryspin Kopacz z kl. V c

W klasach VI
I miejsce Angelika Durdević z kl. VI d
II miejsce Natalia Górniak z kl. VI c
III miejsce ex aequo Justyna Wituska z kl. VI b i Damian Sowa z kl. VI e

Laureaci z poszczególnych pionów klas wezmą udział w nagraniu audiobooka.
Gratulujemy !!!


JANUSZ KORCZAK - POSTAĆ ROKU 2012 

Dnia 01.02.2012 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs wiedzy o patronie szkoły Janusz Korczak - postać roku 2012. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV VI.
Wyniki konkursu:

I miejsce Piotr Ligaj V a
II miejsce Zuzanna Nowik V d
III miejsce Justyna Wituska VI b
Organizatorzy konkursu: D. Badowska, M. Markiewicz.


  MAŁY OMNIBUS

Dnia 26.01.2012r. w bibliotece szkolnej w SP1 odbył się konkurs wiedzy dla uczniów klas III o tytuł Małego Omnibusa. 

Wyniki konkursu:

I miejsce i tytuł Małego Omnibusa zdobyła Amelia Ludziak z kl. III a.
II miejsce Ernest Pruchnicki z kl. III b
III miejsce - Natalia Sroga z kl. III b

Prace i odpowiedzi uczniów oceniało jury w składzie: D. Badowska, A.Knyszko, A.Morawska, M.Markiewicz.
Organizatorem konkursu była D. Badowska.


SZKOLNY OMNIBUS 2011

Dnia 17.11.2011 r. w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 1 odbył się konkurs wiedzy ogólnej o tytuł Szkolnego Omnibusa 2011. Do konkursu przystąpiło 20 uczniów z klas VI, po 4 osoby z każdej klasy.

Wyniki konkursu:

I miejsce i tytuł Szkolnego Omnibusa 2011 zdobyła  Kamila Wiśniewska z kl. VI e
II miejsce - Joanna Tracz z kl. VI b
III miejsce - Justyna Wituska z kl. VI b

Prace i odpowiedzi uczniów oceniało jury w składzie: D. Badowska przewodnicząca, B. Krawczyk , J. Polak, M. Markiewicz, M. Buchowska, Z. Soczek, A. Ostrowska, J. Sterniczuk.
Uczennicom, które otrzymały najwyższe wyniki serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczniom bardzo dziękujemy za udział.
Organizatorami konkursu były Danuta Badowska i Monika Markiewicz.


Uczniów i nauczycieli zapraszamy do udziału w obchodach
MIĘDZYNARODOWEGO ŚWIĘTA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Hasło tegorocznych obchodów:
"Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia"

Termin: 18 28 X 2011

Program:

1. "Książka z autografem" - wystawa książek ze zbiorów biblioteki szkolnej, Biblioteki Miejskiej w Szprotawie i zbiorów prywatnych z dedykacją i autografem autora książki.
2. "Pasowanie na czytelnika" zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I w bibliotece szkolnej wg harmonogramu.
3. "Moje ulubione miejsce czytania książek" konkurs plastyczny dla uczniów klas I III. Dokładne informacje w zakładce konkursy.
4. "Wakacje 2011 w obiektywie" - konkurs fotograficzny dla uczniów klas IV VI w kategoriach: krajobraz, architektura, przyroda. Proszę zapoznać się z regulaminem konkursu, który znajduje się w zakładce konkursy.
5. "Najstarsze wydania książek" wystawa współtworzona przez uczniów i nauczycieli klas III VI. Prosimy o wyszukanie w bibliotekach domowych książek najstarszych i przyniesienie do biblioteki szkolnej SP1.
Wystawa odbędzie się w dniach 2 10 XI 2011r. Po wystawie książki zostaną zwrócone ich właścicielom.
Udział w konkursach wlicza się w szkolny konkurs Super Klasa.
Dodatkowe informacje można uzyskać u organizatorów.
Organizatorzy: Danuta Badowska, Monika Markiewic


SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARCINEM PAŁASZEM

Dnia 25 maja 2011r. w Bibliotece Miejskiej w Szprotawie odbyło się spotkanie autorskie uczniów klas VI z Marcinem Pałaszem.
Marcin Pałasz jest pisarzem książek dla dzieci i młodzieży oraz autorem słuchowisk. Dał się poznać jako człowiek niezwykle sympatyczny, serdeczny i zabawny. Autor opowiadał dzieciom o swoich fascynacjach twórczych, skąd czerpie pomysły na tematy kolejnych książek, a także o swoich przezabawnych przygodach życiowych. Karierę pisarską zaczął przypadkiem: jego pierwsza książka - napisana w jednym egzemplarzu dla jego chrześniaka Krzysia - za namową przyjaciela trafiła do wydawnictwa "Nasza Księgarnia", które niedługo potem zakupiło prawa autorskie do jej wydania. Na spotkaniu wspominał też swój dom rodzinny, rodziców oraz dziadków, który mieli ogromny wpływ na to, jakim jest człowiekiem.
Zabawiał nas anegdotami, po których słychać było gromkie śmiechy. Szczerze odpowiadał na każde pytanie, a było ich wiele. Zachęcał uczniów do korespondencji elektronicznej, obiecując że na każdego maila odpisze osobiście. Na zakończenie autor chętnie składał dedykacje i autografy na zakupionych przez uczestników spotkania książkach.

Książki Marcina Pałasza:
Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika
Wszystko zaczyna się od marzeń (wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego 2009)
Bardzo Dzikie Historie
Licencja na zakochanie (nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego 2008)
Historia Złotego Promyczka
Kosmiczna awantura
Ptaś i Miaugosia
Wakacje w wielkim mieście (wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego 2007)
Heca nie z tej Ziemi
Powrót do Krainy Potworów
Straszyć nie jest łatwo (nominacja do nagrody Książka Roku 2004 polskiej sekcji IBBY)
Opowieści z Krainy Potworów. 
KSIĄŻKOWE ŚWIĘTOWANIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W dniach 18 IV 15 V 2011r. w bibliotece szkolnej nauczyciele bibliotekarze zorganizowali imprezę ogólnoszkolną pod tytułem Książkowe Świętowanie mającą na celu promocję książki, czytelnictwa i biblioteki. W tym roku święto książki i biblioteki poświęcone było legendom i podaniom polskim.

W ramach Książkowego Świętowania odbyły się Dni z legendą, podczas których w bibliotece szkolnej, a także na zajęciach lekcyjnych w klasach I III uczennice klas szóstych,  Weronika Korzeniowska, Kasia Kozak, Adriana Wróblewską, Weronika Wróblewska i Alicja Paradowska, czytały polskie legendy i podania kolegom i koleżankom z młodszych klas.
W bibliotece szkolnej można było obejrzeć wystawę książek pięknie wydanych pod nazwą "Najpiękniejsze legendy i podania polskie".

12 maja dla uczniów klas piątych odbył się turniej czytelniczy w formie gry planszowej pod hasłem "Podróż po legendach i podaniach". Trzyosobowe zespoły będące reprezentacją uczniów z poszczególnych klas V rywalizowały ze sobą w pokonaniu Szlaku Piastowskiego prowadzącego od Tatr po Morze Bałtyckie. Szlak najszybciej udało się przejść zespołowi klasy V e.

Dla wszystkich uczniów klas I VI adresowany był konkurs plastyczny pod nazwą Postać z legendy. Konkurs organizowany był w dwóch kategoriach do wyboru: praca przestrzenna i rysunek. Uczniowie wykonali wspaniałe prace wykazując się dużą pomysłowością, które można oglądać na wystawie w bibliotece szkolnej i  na korytarzu szkolnym w bud. B. Prace oceniane były w pionach poszczególnych klas. Prace oceniane były w pionach poszczególnych klas przez komisję w składzie: M. Markiewicz, I. Bogusz, D. Badowska, M. Ligaj.

 


SPOTKANIE Z PAWŁEM BERĘSEWICZEM

Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w spotkaniu z Pawłem Beręsewiczem, które odbyło się 7 marca 2011r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie. Paweł Beręsewicz jest autorem opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci, a także tłumaczem i leksykografem. Jego książki niejednokrotnie zostały nagrodzone.
Na spotkaniu autor książek opowiadał o swojej pracy tłumacza książek z języka angielskiego na język polski, a także o książkach napisanych przez siebie. Dla uczniów przygotował różne zabawy, podczas których wszyscy dobrze się bawili. Była podróż po Warszawie, konkurs czytania po Grześkowemu polegającym na szybkiej zamianie spółgłosek w tekście, herbatka z autorem i rozmowa o książkach oraz spotkanie dwóch kowbojów. Po spotkaniu można było kupić książki Pawła Beręsewicza i zdobyć jego autograf.

Oto niektóre książki napisane przez Pawła Beręsewicza:
"Co tam u Ciumków?"
"Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek"
"Ciumkowe historie w tym jedna smutna"
"Na przykład Małgośka"
"Pan Mamutko i zwierzęta"
"Czy pisarzom burczy w brzuchu?"
"Wielka Wyprawa Ciumków"
"Warszawa. Spacery z Ciumkami"
"Tajemnica człowieka z blizną"
"Czy wojna jest dla dziewczyn?"
"Ciumkowie w szkocką kratę"
"A niech to czykolada!" 


 WYCIECZKA DO ZIELONEJ GÓRY

Dnia 4 marca 2011 r. stali czytelnicy biblioteki szkolnej pod opieką nauczycieli bibliotekarzy wybrali się na wycieczkę do Zielonej Góry. Z okazji przypadającego w marcu Międzynarodowego Dnia Teatru wyprawę rozpoczęli od Teatru Lubuskiego i spektaklu pt. Księga dżungli. Przedstawienie zrobiło na nich duże wrażenie. Aktorzy grający zwierzęta zamieszkujące dżunglę wspaniale się poruszali, skakali, biegali, również na wysokościach. Przy tym mieli ciekawe stroje, a towarzyszyła im muzyka orientalna oraz autorstwa Mateusza Pospieszalskiego.

Po spektaklu zwiedzili Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego mieszczące się w Wieży Braniborskiej, poszerzyli swoją wiedzę na temat gwiazd, księżyca i planet oraz zobaczyć panoramę miasta. Ostatnim punktem programu była Palmiarnia, gdzie mogli zobaczyć rośliny rosnące w klimacie tropikalnym.
Wszyscy wrócili zadowoleni i już snują plany o następnej wycieczce.


 
KONKURS - "JANUSZ KORCZAK - PATRON DZIECIECYCH MARZEŃ"

Dnia 15 lutego 2011 r.w bibliotece szkolnej odbył się konkurs wiedzy o patronie szkoły pod nazwą "Janusz Korczak - patron dziecięcych marzeń". W konkursie wzięli udział uczniowie z klas IV VI.

Laureatem tegorocznego konkursu został Marek Tomczak z kl. VI c.
Konkurs zorganizowały Danuta Badowska i Małgorzata Ligaj. 


 ANDRZEJKI

Jak co roku 30 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Andrzejki. Uczennice z klas VI pod opieką nauczycieli bibliotekarzy przygotowały różne wróżby i zabawy andrzejkowe. Przebrane za wróżki przepowiadały przyszłość swoim koleżankom i kolegom z klas IV VI. Wszyscy dobrze się bawili.


 KONKURS O TYTUŁ "SZKOLNEGO OMNBUSA 2010"

Dnia 16 listopada 2010 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs o tytuł "Szkolnego Omnibusa 2010". Do konkursu przystąpiło 20 uczniów z klas VI. Pytania konkursowe dotyczyły wiadomości z różnych dziedzin wiedzy.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja, w skład której wchodzili wychowawcy klas VI i nauczyciele bibliotekarze.

Tytuł Szkolnego Omnibusa 2010 zdobyła uczennica z kl. VI a - Weronika Korzeniowska.

Organizatorami konkursu były Danuta Badowska i Małgorzata Ligaj.


 ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W październiku 2010 r. w bibliotece szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych pod ogólnopolskim hasłem "Różnorodność, energia, wyzwania oto biblioteka szkolna". Z tej okazji w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I, podczas których dzieci zostały przyjęte w poczet czytelników biblioteki naszej szkoły. Każdy z uczniów otrzymał pamiątkowy dyplom pasowania na czytelnika.

W bibliotece szkolnej można było obejrzeć wystawę fotografii pt. "Przyłapani na czytaniu i nie tylko", na której niektórzy uczniowie mogli siebie zobaczyć w sytuacji "oderwania się od rzeczywistości" i zagłębienia się w lekturze. 

Dla uczniów klas IV VI przygotowano różne konkursy. Był konkurs wiedzy o bibliotece "Dziś pytanie, dziś odpowiedź", konkurs czytelniczy "Przygody drewnianego pajacyka"  oraz konkursy plastyczne: "By czytać się chciało zakładkę zrób wspaniałą" oraz konkurs polegający na wykonaniu pajacyka pt. "Pinokio".


SPOTKANIE AUTORSKIE Z KALINĄ JERZYKOWSKĄ

Dnia 20 września 2010r. uczniowie z klas  IV uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Kaliną Jerzykowską, autorką książek dla dzieci, które odbyło się w Szkole Podstawowej w Długiem.
Kalina Jerzykowska  z wykształcenia jest teatrologiem. Pracuje jako dziennikarka radia Łódź i Gazety Wyborczej w  Łodzi.  Jest autorką zbiorów wierszy, powieści dla dzieci, sztuk i scenariuszy teatralnych oraz musicali i kilkudziesięciu piosenek dla zespołów dziecięcych.
Na spotkaniu autorka opowiadała o sobie i swojej pasji pisania książek dla dzieci. Prezentowała swoje książki i mówiła, jak rodziły się pomysły do napisania ich.
Pisarka czytała też fragmenty swoich książek i zachęcała do robienia przedstawień teatralnych.
Po spotkaniu dzieci mogły kupić książki Kaliny Jarzykowskiej i zdobyć jej autograf.

W naszej bibliotece mamy następujące książki autorki z jej autografem:
Widma z ulicy Wydmowej. Koszmarne przygody Koszmariusza i Horroraty
Teatrałki czyli teatralne kawałki na różne szkolne okazje,
13. skrytka.
Zachęcamy do ich przeczytania.

Inne książki autorki:
W moim ogrodzie mieszka czarodziej,
Daj się Lubić,
Kantor wymiany liter,
Gdzie dzwoniec dzwoni i pluszczy się pluszcze. Wiersze króciutkie i trochę dłuższe,
Pluszcz  i dzwoniec przy mikrofonie , czyli jak zrobić w szkole teatr na stole,

Wiersze trochę zakręcone.

 
Copyright (c)2012 BIBLIOTEKA SP 1 W SZPROTAWIE