BIBLIOTEKA SP1
 SZPROTAWA
AKTUALNOŚCI
O BIBLIOTECE
GALERIA FOTO
EBOOKI, AUDIOBOOKI
NPRCz
KONKURSY
O KSIĄŻCE
O INTERNECIE
POLECAMY KSIĄŻKI
LEKTURY
SŁOWNICZEK 
 LINKI
JANUSZ KORCZAK
ARCHIWUM
ARCHIWUM FOTO
 
 
 
 

POLECAMY KSIĄŻKI

Cykl „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” autorstwa Ricka Riordana  składa się z pięciu książek

- „Percy Jackson i Złodziej Pioruna”
- „Percy Jackson i Morze Potworów”
- „Percy Jackson i Klątwa Tytana”
- „Percy Jackson i Bitwa w Labiryncie”
- „Percy Jackson i Ostatni Olimpijczyk”
Co by było, gdyby Bogowie Olimpijscy wciąż żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali sie w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogą wyrosnąć wielcy herosi? Seria opowiada o dwunastoletnim chłopcu, który jest synem jednego z greckich bogów. W jego życiu nie działo się nic nadzwyczajnego… dopóki nie spowodował, że nauczycielka matematyki nagle zniknęła. Wtedy wszystko się zaczęło. Percy dowiedział się, kim tak naprawdę jest. Poznaje wielu nowych przyjaciół, którzy również są półbogami. Wraz z nimi przeżywa wiele niesamowitych i niebezpiecznych przygód. Przez pięć lat uczy się jak być herosem i posłańcem swojego ojca. Książki zawierają dużo fragmentów z mitologii greckiej.

Jeżeli chcecie poznać dalsze losy Percy’ego zapraszamy do biblioteki SP1 w budynku A.
Poleca Zosia Pusiarska i Matylda Serwa  

MAGICZNE DRZEWO. OLBRZYM – ANDRZEJ MALESZKA


Książka opowiada o czterech przyjaciołach, Kukim,Blubku i Gabim  oraz o psie geniuszu, który nazywa się Budyń. Kuki zostaje obdarzoną nad ludzką siłą by pokonać olbrzyma o siedmiu wcieleniach. Wędrują z nim mądra Gabi i super gracz komputerowy Blubek  oraz  gadający pies. W dalekiej Azji szukają tajemniczego domu pilnowanego przez tygrysa. Jest to opowieść pełna przygód i humoru. Książkę czyta się jednym tchem. Poleca Julia Dobrzańska. 

WIERZBOWA 13 – NATALIA USENKO, DANUTA WAWIŁOW

Książka Danuty Wawiłow i Natalii Usenko opowiada o dzieciach, które mieszkają na ulicy Wierzbowej 13 razem z dziwacznymi sąsiadami, duchami i straszydłami. Kundzia i Dydko,  główni bohaterowie książki, mają wiele ciekawych pomysłów i nigdy się nie nudzą. Książka ta potrafi każdego rozweselić i gwarantuje dobrą zabawę. Poleca Wiktoria Niedzielska

Dziewczynka z Szóstego Księżyca  - Monny Witcher

Nina jest w klasie piątej, mieszka w Madrycie ze swoimi ciociami. Prawie w ogóle nie widuje rodziców, którzy są bardzo daleko. Na razie wszystko dzieje się normalnie. Nina ma znamię w  kształcie gwiazdy, takie samo jak jej dziadek Misza, wielki alchemik z Wenecji. Czy to przeznaczenie? Odpowiedź znajdziesz w książce. Poleca Zosia Pusiarska.

IGRZYSKA ŚMIERCI - Suzanne Collins

W dwunastym dystrykcie trwają przygodowania do tegorocznych dożynek.Gdy Katniss Everdeen i Peeta Melark trafiają do pociągu, który ma ich zawieźć do stolicy, wiedzą, że niebawem rozpocznie się krwawa walka. Po przygotowaniach i wywiadzie, w którym Peeta wyznaje Katniss miłość, trafiają na arenę, gdzie mają udawać parę nieszczęśliwych kochanków, którzy będą musieli się roztać. Katniss nie jest jednak pewna, czy miłość Peety jest na pewno udawana. W końcu gdy zostają na arenie sami udaje im się przekonać organizarora, by wygrali obydwoje.


BAŚNIOBÓR. - Brandon Mull


   
 Kendra i Seth zostają wysłani na dwa tygodnie do dziadka. I wcale nie są zadowoleni. Na przywitanie dostają mnóstwo przestróg. Dzieci nie mają pojęcia, że ten dziwny staruszek jest strażnikiem  tajemniczego Baśnioboru. W pilnowanym przez niego lesie żyją ze sobą w zgodzie zachłanne trolle,  figlarne satyry, zgryźliwe czarownice, psotne chochliki i zazdrosne wróżki. Rodzeństwo,  zlekce    ważywszy zakazy dziadka, uwalnia groźne siły zła, którym teraz trzeba stawić czoło. By uratować  rodzinę, Baśniobór, a może nawet cały świat, Kendra będzie musiała zdobyć się na to, czego obawia się  najbardziej...  Poleca Oliwia Makuch.


BAŚNIOBÓR. GWIAZDA WIECZORNA WSCHODZI. - Brandon Mull

W poprzednim tomie przygód Kendrze i Sethowi udało się uratować Baśniobór przed Stowarzyszeniem Gwiazdy Wieczornej, które zamierzało zniszczyć zaczarowany rezerwat i przejąć władzę nad światem. Jednak Stowarzyszenie nie daje za wygraną. W Baśnioborze ukryto jeden z potężnych artefaktów pozwalających uwolnić najpotężniejsze demony z zaklętego więzienia. Dzieci, ich dziadkowie oraz trójka specjalistów od magii muszą temu zapobiec za wszelką cenę. Przed rokiem wróżki podzieliły się z Kendrą magiczną mocą - dlatego ona także staje się celem sił zła. Czy w porę nauczy się wykorzystywać niezwykły dar? I czy jej brat uwolni się od klątwy demona, który chce go pożreć? Stawką są losy całego świata. Poleca Oliwia Makuch


BAŚNIOBÓR. PLAGA CIENI. - Brandon Mull

W Baśnioborze trwają wakacje. Seth, wbrew woli dziadka, znów sprzedaje satyrom baterie. Podczas nielegalnych interesów wpada na ślad dziwnej plagi: istoty światła przemieniają się w stworzenia ciemności. Zaraza zatacza coraz szersze kręgi, dotyka nawet najbardziej pokojowych gatunków. Przerażone istoty zbierają się w najlepiej chronionych rejonach lasu. Opiekunowie rezerwatu nie wiedzą, co robić, by zapobiec pladze. Próbują odkryć przyczynę tajemniczych wydarzeń.
Tymczasem Kendra dołącza do Rycerzy Świtu i wraz z innymi członkami bractwa wyrusza na niebezpieczną misję: trzeba odnaleźć kolejny artefakt, zanim uda się to Stowarzyszeniu Gwiazdy Wieczornej. Rozpoczyna się wyścig z czasem, którego stawką są losy jednego z rezerwatów.  Poleca Oliwia Makuch

BAŚNIOBÓR. TAJEMNICE SMOCZEGO AZYLA- Brandon Mull 

Stowarzyszenie Gwiazdy Wieczornej nie ustaje w poszukiwaniu talizmanów. Kendra, pragnąca ze wszystkich sił powstrzymać Stowarzyszenie, dowiaduje się, gdzie jest klucz do skarbca, w którym ukryto jeden z nich. Aby go zdobyć, Rycerze Świtu muszą narazić się na śmiertelne niebezpieczeństwo - przekroczyć próg smoczej świątyni. Misja się nie  powiedzie, jeśli nikt nie zdobędzie się na kradzież świętego przedmiotu, zazdrośnie strzeżonego przez centaury. Chwileczkę, ale czy ktoś widział Setha? Poleca Oliwia Makuch.

BAŚNIOBÓR. KLUCZE DO WIĘZIENIA DEMONÓW. - Brandon Mull

Dzięki Zzyzxowi, więzieniu demonów, w którym zamknięto niezliczone hordy najpotężniejszych istot ciemności, świat od tysiącleci był bezpieczny. Teraz jednak Sfinks, przywódca Stowarzyszenia Gwiazdy Wieczornej, jest od krok od zebrania wszystkich pięciu kluczy-artefaktów. Jeśli wiezienie zostanie otwarte, cała ziemia pogrąży się w chaosie. Kendra, Seth oraz Rycerze Świtu podejmują ostatnią, desperacką próbę pokrzyżowania planów wroga. Tym razem muszą podróżować po całym świecie, by uprzedzić Sfinksa, zdobyć brakujące artefakty i uratować kilkoro Wiecznych, których śmierć to warunek oswobodzenia demonów. Jeśli im się nie powiedzie, pozostanie już tylko rozpaczliwa konfrontacja z uwolnionymi bestiami na Bezbrzeżnej Wyspie. Jakich sprzymierzeńców znajdą Rycerze Świtu w decydującej walce o losy świata? Poleca Oliwia Makuch.

TAJEMNICZY SZLAK - Rodney Bennett

Książka opowiada o dwóch przyjaciołach, którzy w letni, mglisty dzień wybrali się na wrzosowisko i napotkali tam tajemnicze krzyże... których tak naprawdę nie ma. Zjawisko to zaczyna ich coraz bardziej interesować. Okazuje się, że para staruszków i miejscowy aptekarz jednak coś wiedzą, ale nie chcą zdradzićim tajemnicy... Co będzie dalej? Co to za tajemnica? Od pierwszych ston książka okazała się interesująca. Poleca Oliwia Makuch.

 DOM TAJEMNIC - Chris Columbus & Ned Vizzini


Książka reżysera Harry'ego Pottera! Eleanor, Kordelia i Brendan razem z rodzicami przeprowadzają się do wielkiego domu, który należał kiedyś do tajemniczego pisarza, Denvera Kristoffa. Po niezapowiedzianej wizycie jego córki, niepokojącej staruszki, rodzeństwo trafia do groźnego świata, w którym czyhają na nich olbrzymy, piraci, Wichrowa Wiedźma i Król Burz. Jaką tajemnicę kryje historia ich własnej rodziny? Czy rodzeństwu uda się w końcu odnaleźć drogę do domu?  W książce znajdziecie odpowiedź na powyższe pytania.
Poleca Oliwia Makuch.
MAGICZNE DRZEWO. GRA. - Andrzej Maleszka


"Gra", to kolejna część znanej Serii "Magiczne Drzewo". Kuki ponownie musi zmierzyć się z Ikukiem, swoim klonem, który włamał się do galerii. O włamanie zostaje oskarżony Kuki i musi uciekać z domu. Odnajduje kostkę, która ma magiczną moc, ale wciąga posiadacza do niebezpiecznej rozrywki. Na poszukiwanie klona wyruszają z Kukim Gabi i Blubek oraz gadający pies Budyń. Prowadzi ich skorpion zdrajca. Kuki i przyjaciele zostają porwani do podziemnej twierdzy klona. Co wydarzy się dalej? Co stanie się z Ikukiem? Czy będzie im sprzyjało szczeście, a może pech? Chcecie się dowiedzieć, przeczytajcie kolejną przygodową powieść Andrzeja Maleszki - "Magiczne drzewo. Gra". Poleca Oliwia Makuch.MOST DO TERABITHII - Katherine Paterson


Terabithia to magiczna kraina, do której można się dostać tylko za pomocą zaczarowanej liny. Jej władcami są Jess i Leslie. Terabithia jest ich tajemnicą. Jess i Lesie strzegą jej i bronią jak tylko mogą. Jednak pewnego dnia wydarzy się coś, co wszystko zmieni... Kto zostanie nową królową Terabithi? Co stanie się Leslie? Jeśli jesteście ciekawi dalszych losów władców Terabithii, przeczytajcie książkę. Poleca Oliwia Makuch.


HARRY POTTER. KOMNATA TAJEMNIC. - J. K. Rowling


Ksi
ążka opowiada o chłopcu, który nazywa się Harry Potter. Harry był niezwykłym chłopcem, bo jako jedyny przetrwał czarnoksięskie zaklęcie, które Voldemort, największy czarnoksiężnik świata, rzucił na jego rodziców. Harry’emu została po tym tylko blizna w kształcie błyskawicy, znajdująca się na jego czole.
Harry'ego odwiedza pewne stworzenie, które ostrzega go przed powrotem do Hogwartu (szkoły magii i czarodziejstwa, do której Harry uczęszczał). Mimo wielkich przeszkód, Harry i Ron, jego największy przyjaciel, wracają do Hogwartu. Co ich tam czeka? Jaki los spotka siostrę Rona, Ginny? Czy Harry’emu uda się zwyciężyć wielkiego węża Bazyliszka? Chcecie się dowiedzieć, przeczytajcie.

Poleca Oliwia Makuch.MAGICZNE DRZEWO. CZERWONE KRZESŁO - ANDRZEJ MALESZKA.

Pewnego razu nad miastem przeszła wielka burza i przestraszone zwierzątka chowały się do swoich norek.  Nagle piorun uderzył w stary dąb i wszystko ustało. Dąb ten miał bodajże magiczną moc. Z dębowego drewna wystrugano mnóstwo rzeczy, w tym czerwone krzesło. I od tej pory na świecie zaczęły dziać się niezwykłe rzeczy…
Powieść opowiada o trójce dzieci: Kukim, Tośce i Filipie. Kuki znajduje czerwone krzesło i przynosi je do domu. Jedno z dzieci siadając na nim poprosiło, żeby rodzice mieli więcej pieniędzy. Prośba została spełniona, ale niewiadomo dlaczego, rodzice przestali kochać swoje dzieci. Czy Kukiemu, Tośce i Filipie udało się odczarować swoich rodziców? Jeśli chcecie się dowiedzieć, przeczytajcie książkę.
Poleca Oliwia Makuch. 
"O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ'' – ROMAN PISARSKI

Książka opowiada o przygodach psa Lampo, który  jeździł pociągiem po terenie Włoch. Pies ten należał do zawiadowcy stacji i pilnował jego kancelarii. Lampo był znany i lubiany przez pasażerów i pracowników stacji. Jeżeli chcesz poznać przygody Lampo przeczytaj tą książkę. Dostarcza ona wiele wzruszeń i jest ciekawa.
Michał Wardęga   

 

 

 
KATARZYNA MAJGIER - "TRZYNASTKA NA KARKU"

Książka pt. „Trzynastka na Karku” bardzo mi się podobała. Odznacza się dużą dozą realizmu. Gdy czytałam tą książkę mogłam zobaczyć jak wygląda prawdziwe życie nastolatek. Sytuacje opisane w książce nieraz mnie rozbawiły lub zasmuciły. Dowiedziałam się z niej, że życie nie jest takie lekkie i proste dla nastolatki jakby się nam wydawało.
Zachęcam do przeczytania.
Laura Żyłka


 LOUISE COOPER - „GDY SIĘ ZAGŁĘBISZ W CIEMNY LAS” Z SERII „POTWORZAKI”

Książka „Gdy się zagłębisz w ciemny las” opowiada o przygodach Alex. Alex ma siostrę Caroly,  która jest ekobojowniczką. Dziewczynka i reszta jej klasy robią przedstawienie pt „Śmieszka i 7 krasnoludków.”  Alex jest odpowiedzialna za stroje. Strój Horridy to: lise futerko, rękawiczki i torebka z krokodyla. Okazało się, że te rzeczy ożywają. 
Jeżeli jesteście ciekawi, co wydarzyło się dalej, przeczytajcie sami.
Polecam, Sara Szkirpan


WIESŁAW WERNIC - „SŁOŃCE ARIZONY”

Akcja opowieści dzieje się na Dzikim Zachodzie. Jeden z bohaterów książki Jan, lekarz z  Milwaukee, przemierza Dziki Zachód razem z Karolem Gordonem, słynnym traperem. Po drodze spotykają mnóstwo niebezpiecznych przygód. Książke polecam każdemu, kto lubi czytać książki przygodowe i nie tylko.
Kryspin Kopacz   

 

ANDY CHANDLER – „PRZYGODY TRZECH DETEKTYWÓW” 


Trzej detektywi, który jeden z nich to wnuk Sherlocka Holmesa, zauważają, że w domu na przeciwko dzieje się coś niepokojącego. Postanawiają to sprawdzić. I od tego momentu zaczyna się niebezpieczna, ciekawa i pełna przygód opowieść, w której detektywi starają się odkryć tajemnice jąkającej się papugi.
siążkę możecie wypożyczyć w szkolnej bibliotece.
yczę miłego czytania i gorąco polecam!

Kuba Kopacz
 

ELŻBIETA OLEJNIK - ''TAJEMNICZY TESTAMENT"


Jest to książka opowiadająca o pewnej rodzinie, która otrzymała testament po zmarłym seniorze Stójkowskim. Niestety, dany testament znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Pojawia się przez to masa kłopotów, z którymi rodzina Rudzików musi sobie poradzić.
Jak skończy się ta historia i czy wszystko powróci do normy, musicie się sami dowiedzieć.
Życzę miłego czytania i gorąco polecam.
Patrycja Augustyniak

  


MAREK FIEDLER - „SZALONY KOŃ”

Młody wojownik, Szalony koń, zostaje obrany wodzem plemienia Lakotów. Nadchodzą jednak ciężkie czasy – „biali” wdzierają się w głąb prerii, zabijając całe stada bizonów i nie zważając na należne Indianom prawa. Zjednoczone plemiona pod wodzą Szalonego konia stają do nierównej walki z „białym” najeźdźcą. Szalony koń i jego owiane legendą czyny oraz umiłowanie wolności sprawiły, że stał się symbolem męstwa, prawości i poświęcenia.
Książkę gorąco polecam, czyta się ją jednym tchem.
Kryspin KopaczANNA ONICHIMOWSKA - "DALEKI REJS"

Chłopiec Paweł mieszka z mamą i bratem Kubą, lecz nie wie, gdzie jest tata. Postanawia go odszukać i wyrusza w podróż.
Czy Paweł odnajdzie tatę? Jakie przygody go spotkają?
Zachęcam do przeczytania.
Natalia Zięcik."Harry Potter i kamień filozoficzny" - Joanne K. Rowling

Książka Harry Potter i kamień filozoficzny  opowiada o jedenastoletnim chłopcu, który mieszka z ciotką Petunią, wujem Vernonem i kuzynem Dudleyem. Opowieść zaczyna się w momencie gdy Harry jako niemowlę zostaje podrzucony  pod drzwi swojej najbliższej i jedynej  rodziny przez tajemniczą postać w pelerynie i czubatym kapeluszu. Przygody Harrego zaczynają się, gdy w wieku jedenastu lat dowiaduje się, że jest czarodziejem. Czytając książkę dowiecie się o wielu ciekawych przygodach, jakie spotkały Harrego Pottera w świecie magii.
Do przeczytania zachęca Denis Dudzic- uczeń klasy.


 

Sewell Anna - Mój Kary


Jest to książka w formie pamiętnika, który przez całe życie pisze kary koń. Opowiada on o losach, najpierw źrebaka, a potem pięknego konia. Trafia on do kolejnych właścicieli, raz miłych i troszczących się o potrzeby zwierzęcia, a innym razem do takich, którzy traktują go jak maszynę. Książka ta pokazuje, jacy nieczuli i brutalni mogą być ludzie w stosunku do zwierząt. Jest to idealna lektura na deszczowe dni.

Poleca Wiktor  Jabłoński
"Nowe przygody Mikołajka" - Rene Goscinny & Jean-Jacques Sempe  

           

Książka składa się z dwóch części i jest bardzo śmieszna. W gronie przyjaciół Mikołajka, głównego bohatera książki, jest zawsze wesoło. Alcest ciągle je, Gotfryd daje kolegom zabawki, a Euzebiusz lubi się bić.

W książce tej ciągle coś się dzieje. Pomimo tego, że jest gruba, bardzo szybko ją się czyta, nie można się od niej oderwać.
Zachęcam do jej przeczytania, zabawa gwarantowana.
Kryspin Kopacz

Helena Zagor – "O koniach i jeździe konnej "


Jest to przewodnik wprowadzający w świat koni i jeździe na nich. Zawiera zasady bezpieczeństwa dotyczące ludzi i koni. Mówi jak dbać o te piękne stworzenia i jakie warunki powinny mieć, by czuły się dobrze. Uświadamia nam, jakie obowiązki wiążą się z kupnem własnego konia. Pokazuje, w jaki sposób konie okazują nam emocje. 
Polecam wszystkim miłośnikom koni i nie tylko.
Wiktor Jabłoński


   


"Opowieści z Narnii" - C. S. Lewis


"Opowieści z Narnii" jest to seria książek C.S. Lewisa, która składa się z siedmiu części:
- Lew, czarownica i stara szafa
- Książę  Kaspian  
- Podróż ”Wędrowca do Świtu”
- Srebrne krzesło
- Koń i jego chłopiec
- Siostrzeniec czarodzieja
- Ostatnia bitwa.
Są to opowieści o czterech  śmiałkach, którzy wchodzą przez starą szafę do tajemniczej krainy Narnii.
Królem Narnii jest Lew ASLAN. Mieszkają tam przeróżne stwory.
Narnia jest opanowana przez złą Białą Czarownicę, która zamieniła Narnię w krainę lodu.
Jeśli chcecie poznać losy mieszkańców Narnii to przeczytajcie tę książkę w kolejności, która jest podana  wyżej.
Polecam

Wiktor Jabłoński

"Harry Potter i Insygnia Śmierci" - Joanne K. Rowling

Po śmierci Dumbledore Harry, Ron i Hermiona opuszczają Hogwart i udają sie w podróż za Voldemortem i Horokusami.

Czy Harry, Ron i Hermoina odnajdą wszystkie Horokusy?
Dlaczego Dumbledore nie dał wskazówek Harry'emu?
Dlaczego Ministerstwo nie chciało odać miecza Godryka Harry'emu który był spisany w testamencie?
Dlaczego Dumbledore kazał snape'owi zabić go na oczach wszystkich?
Dlaczego Zgredek uratował Harrego i jego przyjaciół?
Co oznacza Insygnia Śmierci?
Po co Voldemortowi czarna ródżka?
Dlaczego brat Syirusz ukradł Horokusa Voldemortowi chociaż był jego sprzymieżeńcem?
Czy Harry zdobędzie Miecz Godryka?

Odpowiedzi na wszystkie pytania i dalsze losy bohaterów książki poznacie czytając książkę "Harry Potter i Insygnia Śmierci".
Książka trzyma w napięciu, dobrze ją się czyta.
Polecam H.N.
Warto przeczytać


 

ELŻBIETA OLEJNIK - ''TAJEMNICZY TESTAMENT"

Jest to książka opowiadająca o pewnej rodzinie, która otrzymała testament po zmarłym seniorze Stójkowskim. Niestety, dany testament znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Pojawia się przez to masa kłopotów, z którymi rodzina Rudzików musi sobie poradzić.
Jak skończy się ta historia i czy wszystko powróci do normy, musicie się sami dowiedzieć.
Życzę miłego czytania i gorąco polecam.
Patrycja Augustyniak

 

MAREK FIEDLER - „SZALONY KOŃ”

Młody wojownik, Szalony koń, zostaje obrany wodzem plemienia Lakotów. Nadchodzą jednak ciężkie czasy – „biali” wdzierają się w głąb prerii, zabijając całe stada bizonów i nie zważając na należne Indianom prawa. Zjednoczone plemiona pod wodzą Szalonego konia stają do nierównej walki z „białym” najeźdźcą. Szalony koń i jego owiane legendą czyny oraz umiłowanie wolności sprawiły, że stał się symbolem męstwa, prawości i poświęcenia.
Książkę gorąco polecam, czyta się ją jednym tchem.
Kryspin Kopacz

ANNA ONICHIMOWSKA - "DALEKI REJS"

Chłopiec Paweł mieszka z mamą i bratem Kubą, lecz nie wie, gdzie jest tata. Postanawia go odszukać i wyrusza w podróż.
Czy Paweł odnajdzie tatę? Jakie przygody go spotkają?

Zachęcam do przeczytania.
Natalia Zięcik kl.IV b 

"Harry Potter i kamień filozoficzny" - Joanne K. Rowling

Książka Harry Potter i kamień filozoficzny  opowiada o jedenastoletnim chłopcu, który mieszka z ciotką Petunią, wujem Vernonem i kuzynem Dudleyem. Opowieść zaczyna się w momencie gdy Harry jako niemowlę zostaje podrzucony  pod drzwi swojej najbliższej i jedynej  rodziny przez tajemniczą postać w pelerynie i czubatym kapeluszu. Przygody Harrego zaczynają się, gdy w wieku jedenastu lat dowiaduje się, że jest czarodziejem. Czytając książkę dowiecie się o wielu ciekawych przygodach, jakie spotkały Harrego Pottera w świecie magii.
Do przeczytania zachęca Denis Dudzic- uczeń klasy IV c.

 
Sewell Anna - Mój Kary

Jest to książka w formie pamiętnika, który przez całe życie pisze kary koń. Opowiada on o losach, najpierw źrebaka, a potem pięknego konia. Trafia on do kolejnych właścicieli, raz miłych i troszczących się o potrzeby zwierzęcia, a innym razem do takich, którzy traktują go jak maszynę. Książka ta pokazuje, jacy nieczuli i brutalni mogą być ludzie w stosunku do zwierząt. Jest to idealna lektura na deszczowe dni.

Poleca Wiktor  Jabłoński


"Nowe przygody Mikołajka" - Rene Goscinny & Jean-Jacques Sempe  
           
Książka składa się z dwóch części i jest bardzo śmieszna. W gronie przyjaciół Mikołajka, głównego bohatera książki, jest zawsze wesoło. Alcest ciągle je, Gotfryd daje kolegom zabawki, a Euzebiusz lubi się bić.
W książce tej ciągle coś się dzieje. Pomimo tego, że jest gruba, bardzo szybko ją się czyta, nie można się od niej oderwać.
Zachęcam do jej przeczytania, zabawa gwarantowana.
Kryspin Kopacz


Helena Zagor – "O koniach i jeździe konnej "

 

Jest to przewodnik wprowadzający w świat koni i jeździe na nich. Zawiera zasady bezpieczeństwa dotyczące ludzi i koni. Mówi jak dbać o te piękne stworzenia i jakie warunki powinny mieć, by czuły się dobrze. Uświadamia nam, jakie obowiązki wiążą się z kupnem własnego konia. Pokazuje, w jaki sposób konie okazują nam emocje. 
Polecam wszystkim miłośnikom koni i nie tylko.
Wiktor Jabłoński


"Opowieści z Narnii" - C. S. Lewis

"Opowieści z Narnii" jest to seria książek C.S. Lewisa, która składa się z siedmiu części:
- Lew, czarownica i stara szafa
- Książę  Kaspian  
- Podróż ”Wędrowca do Świtu”
- Srebrne krzesło
- Koń i jego chłopiec
- Siostrzeniec czarodzieja
- Ostatnia bitwa.

Są to opowieści o czterech  śmiałkach, którzy wchodzą przez starą szafę do tajemniczej krainy Narnii.
Królem Narnii jest Lew ASLAN. Mieszkają tam przeróżne stwory.
Narnia jest opanowana przez złą Białą Czarownicę, która zamieniła Narnię w krainę lodu.
Jeśli chcecie poznać losy mieszkańców Narnii to przeczytajcie tę książkę w kolejności, która jest podana  wyżej.
Polecam

Wiktor Jabłoński


"Harry Potter i Insygnia Śmierci" - Joanne K. Rowling

Po śmierci Dumbledore Harry, Ron i Hermiona opuszczają Hogwart i udają sie w podróż za Voldemortem i Horokusami.

Czy Harry, Ron i Hermoina odnajdą wszystkie Horokusy?
Dlaczego Dumbledore nie dał wskazówek Harry'emu?
Dlaczego Ministerstwo nie chciało odać miecza Godryka Harry'emu który był spisany w testamencie?
Dlaczego Dumbledore kazał snape'owi zabić go na oczach wszystkich?
Dlaczego Zgredek uratował Harrego i jego przyjaciół?
Co oznacza Insygnia Śmierci?
Po co Voldemortowi czarna ródżka?
Dlaczego brat Syirusz ukradł Horokusa Voldemortowi chociaż był jego sprzymieżeńcem?
Czy Harry zdobędzie Miecz Godryka?

Odpowiedzi na wszystkie pytania i dalsze losy bohaterów książki poznacie czytając książkę "Harry Potter i Insygnia Śmierci".
Książka trzyma w napięciu, dobrze ją się czyta.
Polecam H.N.