BIBLIOTEKA SP1
 SZPROTAWA
AKTUALNOŚCI
GALERIA FOTO
O BIBLIOTECE
O KSIĄŻCE
O INTERNECIE
POLECAMY KSIĄŻKI
LEKTURY
SŁOWNICZEK 
 LINKI
JANUSZ KORCZAK
ARCHIWUM
ARCHIWUM FOTO
 
 
 
 
LEKTURY

KLASA I
  • M. Strękowska - Zaremba  - „Leniwe literki”
  • W. Widłak - „Pan Kuleczka”
  • M. Strzałkowska - „Miłość, radość, smutek, lęk”
  • G. Kasdepke - „Detektyw  Pozytywka”
  • A. Onichimowska  -  „Zasypianki na każdy dzień tygodnia”
  • R. Jędrzejewska - Wróbel  - „Królewna”
  • K. Makuszyński, M. Walentynowicz -  „O wawelskim smoku”
  • E. Zubrzycka - „Powiedz komuś”
  • Encyklopedie dla dzieci
  • J. Brzechwa - „Brzechwa dzieciom”
  • D. Gellner - „Zwariowane podwórko”

KLASA II

  • K. Makuszyński, M. Walentynowicz - "120 przygód Koziołka Matołka"
  • W. Chotomska- "Pięciopsiaczki"
  • W. Chotomska - "Legendy Polskie"
  • J. Tuwim - „Wiersze dla dzieci”
  • G. Kasdepke - „Ostrożnie! Wszystko co powinno wiedzieć dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu”
  • M. Strzałkowska- „Rady nie od parady”
  • Ch. Perrault- „Bajki”
  • A. Mikita- „Bajki w zielonych sukienkach”
  • G. Kasdepke- „ Z piaskownicy w świat”
  • Encyklopedie dla dzieci
 KLASA III
  • P. Beręsewicz – „Czy wojna jest dla dziewczyn?”
  • Nela – „Śladami Neli. Przez dżunglę, mora i oceany”
  • B. Tylicka – „Polskie miasta w baśniach i legendzie”
  • „12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach”
  • B. Gawryluk – „Mali bohaterowie”
  • A. Frączak – „Dobre obyczaje czyli w lekkim tonie o bon tonie”
  • R. Piątkowska – Z przysłowiami za pan brat”
  • D. Sumińska – „Dlaczego oczy kota świecą w nocy?”
  • E. Zubrzycka – „Marudek i Pogodek na wakacjach, czyli jak być szczęśliwym”
  • M. Wojciechowska – „Dzieciaki świata”

KLASA IV

          1. Lektury obowiązkowe:
  • C. Collodi - „Pinokio”
  • R. Kipling - „Księga dżungli”
  • J. Brzechwa - „Akademia pana Kleksa”
  • C. S. Lewis - „Opowieści z Narnii” cz. I ”Lew ,Czarownica i stara szafa”
  • Wybór baśni,
  • Wybór legend.
2. Lektury uzupełniające (do wyboru) :
  • J. Korczak - „Król Maciuś Pierwszy”,
  • Ks. J. Twardowski - „Zeszyt w kratkę”,
  • A. Szklarski - „Tomek w krainie kangurów”. 

KLASA V

1.    Lektury obowiązkowe:
  • F. Molnar - „Chłopcy z Placu Broni”,
  • L.M. Montgomery - „Ania z Zielonego Wzgórza”,
  • H. Sienkiewicz - „W pustyni i w puszczy”,
  • M. Twain - „Przygody Tomka Sawyera”,     
  • Wybór mitów i opowieści biblijnych.     
2.     Lektury uzupełniające (do wyboru):
  • F. Burnett - „Tajemniczy ogród”,
  • J. Verne - „W 80 dni dookoła świata”,
  • M. Musierowicz - „Kwiat kalafiora”. 

KLASA VI
 


1.    Lektury obowiązkowe:
  • I. Jurgielewiczowa - „Ten Obcy”,
  • K. Makuszyński - „Szatan z siódmej klasy”,
  • E. Niziurski - „Sposób na Alcybiadesa”,
  • W. Gomulicki - „Wspomnienia niebieskiego mundurka”,
  • Teksty popularnonaukowe i użytkowe,
  • Wybór nowel.
2.  Lektury uzupełniające (do wyboru):
  • J. I. Karaszewski - „Stara baśń”,
  • S. Lem - „Bajki robotów”,
  • D. Defoe - „Przypadki Robinsona Kruzoe”,
  • Ch.Dickens - „Opowieść wigilijna”.




    KLASA I

  • M. Strękowska - Zaremba  - „Leniwe literki”
  • W. Widłak - „Pan Kuleczka”
  • M. Strzałkowska - „Miłość, radość, smutek, lęk”
  • G. Kasdepke - „Detektyw  Pozytywka”
  • A. Onichimowska  -  „Zasypianki na każdy dzień tygodnia”
  • R. Jędrzejewska - Wróbel  - „Królewna”
  • K. Makuszyński, M. Walentynowicz -  „O wawelskim smoku”
  • E. Zubrzycka - „Powiedz komuś”
  • Encyklopedie dla dzieci
  • J. Brzechwa - „Brzechwa dzieciom”
  • D. Gellner - „Zwariowane podwórko”

        KLASA II

  • K. Makuszyński, M. Walentynowicz - "120 przygód Koziołka Matołka"
  • W. Chotomska- "Pięciopsiaczki"
  • W. Chotomska - "Legendy Polskie"
  • J. Tuwim - „Wiersze dla dzieci”
  • G. Kasdepke - „Ostrożnie! Wszystko co powinno wiedzieć dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu”
  • M. Strzałkowska- „Rady nie od parady”
  • Ch. Perrault- „Bajki”
  • A. Mikita- „Bajki w zielonych sukienkach”
  • G. Kasdepke- „ Z piaskownicy w świat”
  • Encyklopedie dla dzieci
                KLASA III

  •  E. Zubrzycka - „Słup Soli”
  •  A. Aleksander Milne - „Kubuś Puchatek” 
  •  K. Drzewiecka - „Piątka z Zakątka”
  •  H. Ch. Andersen - „Baśnie” [wybór]
  •  L. Buscaglia - Jesień  liścia Jasia”
  •  M. Krajewska - „Mój młodszy brat”
  •  G. Kasdepke - „Co to znaczy… czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą   zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”
  •  M. Strzałkowska - „Raj na ziemi, czyli Rady nie od parady II”
  •  M. Kamiński - „Marek – chłopiec, który miał marzenia”

 


         KLASA IV

          1. Lektury obowiązkowe:
  • C. Collodi - „Pinokio”
  • R. Kipling - „Księga dżungli”
  • J. Brzechwa - „Akademia pana Kleksa”
  • C. S. Lewis - „Opowieści z Narnii” cz. I ”Lew ,Czarownica i stara szafa”
  • Wybór baśni,
  • Wybór legend.
2. Lektury uzupełniające (do wyboru) :
  • J. Korczak - „Król Maciuś Pierwszy”,
  • Ks. J. Twardowski - „Zeszyt w kratkę”,
  • A. Szklarski - „Tomek w krainie kangurów”.
KLASA V

1.    Lektury obowiązkowe:
  • F. Molnar - „Chłopcy z Placu Broni”,
  • L.M. Montgomery - „Ania z Zielonego Wzgórza”,
  • H. Sienkiewicz - „W pustyni i w puszczy”,
  • M. Twain - „Przygody Tomka Sawyera”,     
  • Wybór mitów i opowieści biblijnych.     
2.     Lektury uzupełniające (do wyboru):
  • F. Burnett - „Tajemniczy ogród”,
  • J. Verne - „W 80 dni dookoła świata”,
  • M. Musierowicz - „Kwiat kalafiora”.
KLASA VI

1.    Lektury obowiązkowe:
  • I. Jurgielewiczowa - „Ten Obcy”,
  • K. Makuszyński - „Szatan z siódmej klasy”,
  • E. Niziurski - „Sposób na Alcybiadesa”,
  • W. Gomulicki - „Wspomnienia niebieskiego mundurka”,
  • Teksty popularnonaukowe i użytkowe,
  • Wybór nowel.
2.  Lektury uzupełniające (do wyboru):
  • J. I. Karaszewski - „Stara baśń”,
  • S. Lem - „Bajki robotów”,
  • D. Defoe - „Przypadki Robinsona Kruzoe”,
  • Ch.Dickens - „Opowieść wigilijna”.