BIBLIOTEKA SP1
 SZPROTAWA
AKTUALNOŚCI
GALERIA FOTO
NPRCz
KONKURSY
O BIBLIOTECE
O KSIĄŻCE
O INTERNECIE
POLECAMY KSIĄŻKI
LEKTURY
SŁOWNICZEK 
 LINKI
JANUSZ KORCZAK
ARCHIWUM
ARCHIWUM FOTO
 
 
 
 
LEKTURY

KLASY I - III 
  • Hans Christian Andersen - Baśnie (do wyboru);
  • Justyna Bednarek - Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych);
  • Jan Brzechwa - Brzechwa dzieciom;
  • Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz - Zaczarowana zagroda;
  • Waldemar Cichoń - Cukierku, ty łobuzie!;
  • Agnieszka Frączek - Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą;
  • Mira Jaworczakowa - Oto jest Kasia;
  • Grzegorz Kasdepke - Detektyw Pozytywka;
  • Leszek Kołakowski - Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?;
  • Barbara Kosmowska - Dziewczynka z parku;
  • Maria Krüger - Karolcia;
  • Astrid Lindgren - Dzieci z Bullerbyn;
  • Hugh Lofting - Doktor Dolittle i jego zwierzęta;
  • Marcin Pałasz - Sposób na Elfa;
  • Joanna Papuzińska - Asiunia;
  • Danuta Parlak - Kapelusz Pani Wrony;
  • Roman Pisarski - O psie, który jeździł koleją;
  • Janina Porazińska - Pamiętnik Czarnego Noska;
  • Maria Terlikowska - Drzewo do samego nieba;
  • Julian Tuwim - Wiersze dla dzieci;
  • Barbara Tylicka - O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie;
  • Danuta Wawiłow - Najpiękniejsze wiersze;
  • Łukasz Wierzbicki - Afryka Kazika;
  • Łukasz Wierzbicki - Dziadek i niedźwiadek.

  KLASA IV
          
Lektura obowiązkowa: 
  • Jan Brzechwa - Akademia pana Kleksa
  • Janusz Christa - Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
  • René Goscinny, Jean-Jacques Sempé - Mikołajek (wybór opowiadań)
  • Adam Mickiewicz - Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)
  • Joanna Olech - Dynastia Miziołków
  • Józef Wybicki - Mazurek Dąbrowskiego
  • Wybrane podania i legendy polskie
  • Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault - Kopciuszek, Kot w butach,
  • Sinobrody, Aleksander Puszkin - Bajka o rybaku i rybce, Jeanne Marie Leprince de Beaumont - Piękna i Bestia

Lektura uzupełniająca:

  • Adam Bahdaj -  Kapelusz za 100 tysięcy
  • Frances Hodgson Burnett - Tajemniczy ogród lub inna powieść
  • Janusz Korczak - Król Maciuś Pierwszy
  • Maria Kownacka, Zofia Malicka - Dzieci z Leszczynowej Górki
  • Selma Lagerlöf - Cudowna podróż
  • Sat-Okh - Biały mustang
KLASA V 

Lektura obowiązkowa:

Clive Staples Lewis - Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa

Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)

Ferenc Molnar - Chłopcy z Placu Broni

Bolesław Prus - Katarynka

Juliusz Słowacki - W pamiętniku Zofii Bobrówny

Seweryna Szmaglewska - Czarne Stopy

Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie,

Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce 
Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne

Lektura uzupełniająca:

Lewis Carroll - Alicja w Krainie Czarów

Andrzej Maleszka - Magiczne drzewo

Karol May - Winnetou

Małgorzata Musierowicz - wybrana powieść

Edmund Niziurski - Sposób na Alcybiadesa

Bolesław Prus - Kamizelka

Henryk Sienkiewicz - Janko Muzykant

Mark Twain - Przygody Tomka Sawyera


KLASA VI
 

Lektura obowiązkowa:

Antoni Czechow - Kameleon, Śmierć urzędnika

Rafał Kosik - Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Ignacy Krasicki - wybrane bajki

Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego)

John Ronald Reuel Tolkien - Hobbit, czyli tam i z powrotem

Henryk Sienkiewicz - W pustyni i w puszczy

Lektura uzupełniająca:

Aleksander Dumas - Trzej muszkieterowie

Joseph Rudyard Kipling - Księga dżungli

Marcin Kozioł - Skrzynia Władcy Piorunów

Stanisław Lem - Cyberiada (fragmenty)

Kornel Makuszyński – wybrana powieść

Lucy Maud Montgomery - Ania z Zielonego Wzgórza

Alfred Szklarski - wybrana powieść

Katarzyna Zychla - Dziewczynka tańcząca z wiatrem

 KLASA VII

Lektura obowiązkowa:

Charles Dickens - Opowieść wigilijna

Aleksander Fredro - Zemsta

Jan Kochanowski - wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII

Ignacy Krasicki - Żona modna

Adam Mickiewicz - Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, Pan

Tadeusz (historia Polski)

Henryk Sienkiewicz - Quo vadis, Latarnik

Stefan Żeromski - Siłaczka

Lektura uzupełniająca:

Agatha Christie - wybrana powieść kryminalna

Ernest Hemingway - Stary człowiek i morze

Helena Keller - Widzieć przez trzy dni

Nancy H. Kleinbaum - Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Beata Obertyńska - Z domu niewoli (fragmenty)

Henryk Sienkiewicz - Krzyżacy

Melchior Wańkowicz - Ziele na kraterze (fragmenty)


KLASA VIII

Lektura obowiązkowa:

Aleksander Kamiński - Kamienie na szaniec

Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz

Juliusz Słowacki - Balladyna

Antoine de Saint-Exupery - Mały Książę

Stefan Żeromski - Syzyfowe prace

Lektura uzupełniająca:

Bogdan Bartnikowski - Dzieciństwo w pasiakach

Miron Białoszewski - Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)

Suzanne Collins - Igrzyska śmierci

Arkady Fiedler - Dywizjon 303

Jan Paweł II - Pamięć i tożsamość (fragmenty)

Karolina Lanckorońska - Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945 (fragmenty)

Nela Mała Reporterka - Nela na kole podbiegunowym

E.-E. Schmitt - Oskar i pani Róża

 




    KLASA I

  • M. Strękowska - Zaremba  - „Leniwe literki”
  • W. Widłak - „Pan Kuleczka”
  • M. Strzałkowska - „Miłość, radość, smutek, lęk”
  • G. Kasdepke - „Detektyw  Pozytywka”
  • A. Onichimowska  -  „Zasypianki na każdy dzień tygodnia”
  • R. Jędrzejewska - Wróbel  - „Królewna”
  • K. Makuszyński, M. Walentynowicz -  „O wawelskim smoku”
  • E. Zubrzycka - „Powiedz komuś”
  • Encyklopedie dla dzieci
  • J. Brzechwa - „Brzechwa dzieciom”
  • D. Gellner - „Zwariowane podwórko”

        KLASA II

  • K. Makuszyński, M. Walentynowicz - "120 przygód Koziołka Matołka"
  • W. Chotomska- "Pięciopsiaczki"
  • W. Chotomska - "Legendy Polskie"
  • J. Tuwim - „Wiersze dla dzieci”
  • G. Kasdepke - „Ostrożnie! Wszystko co powinno wiedzieć dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu”
  • M. Strzałkowska- „Rady nie od parady”
  • Ch. Perrault- „Bajki”
  • A. Mikita- „Bajki w zielonych sukienkach”
  • G. Kasdepke- „ Z piaskownicy w świat”
  • Encyklopedie dla dzieci
                KLASA III

  •  E. Zubrzycka - „Słup Soli”
  •  A. Aleksander Milne - „Kubuś Puchatek” 
  •  K. Drzewiecka - „Piątka z Zakątka”
  •  H. Ch. Andersen - „Baśnie” [wybór]
  •  L. Buscaglia - Jesień  liścia Jasia”
  •  M. Krajewska - „Mój młodszy brat”
  •  G. Kasdepke - „Co to znaczy… czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą   zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”
  •  M. Strzałkowska - „Raj na ziemi, czyli Rady nie od parady II”
  •  M. Kamiński - „Marek – chłopiec, który miał marzenia”

 


         KLASA IV

          1. Lektury obowiązkowe:
  • C. Collodi - „Pinokio”
  • R. Kipling - „Księga dżungli”
  • J. Brzechwa - „Akademia pana Kleksa”
  • C. S. Lewis - „Opowieści z Narnii” cz. I ”Lew ,Czarownica i stara szafa”
  • Wybór baśni,
  • Wybór legend.
2. Lektury uzupełniające (do wyboru) :
  • J. Korczak - „Król Maciuś Pierwszy”,
  • Ks. J. Twardowski - „Zeszyt w kratkę”,
  • A. Szklarski - „Tomek w krainie kangurów”.
KLASA V

1.    Lektury obowiązkowe:
  • F. Molnar - „Chłopcy z Placu Broni”,
  • L.M. Montgomery - „Ania z Zielonego Wzgórza”,
  • H. Sienkiewicz - „W pustyni i w puszczy”,
  • M. Twain - „Przygody Tomka Sawyera”,     
  • Wybór mitów i opowieści biblijnych.     
2.     Lektury uzupełniające (do wyboru):
  • F. Burnett - „Tajemniczy ogród”,
  • J. Verne - „W 80 dni dookoła świata”,
  • M. Musierowicz - „Kwiat kalafiora”.
KLASA VI

1.    Lektury obowiązkowe:
  • I. Jurgielewiczowa - „Ten Obcy”,
  • K. Makuszyński - „Szatan z siódmej klasy”,
  • E. Niziurski - „Sposób na Alcybiadesa”,
  • W. Gomulicki - „Wspomnienia niebieskiego mundurka”,
  • Teksty popularnonaukowe i użytkowe,
  • Wybór nowel.
2.  Lektury uzupełniające (do wyboru):
  • J. I. Karaszewski - „Stara baśń”,
  • S. Lem - „Bajki robotów”,
  • D. Defoe - „Przypadki Robinsona Kruzoe”,
  • Ch.Dickens - „Opowieść wigilijna”.